Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի հնարավորինս շուտ ստորագրմանը։
Այս մասին ասված է Էմանուել Մակրոնի և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման հայտարարության մեջ, որը նրանք արել են Ղազախստանի նախագահի՝ Փարիզ այցի շրջանակներում։
«Նախագահները լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և համաձայնագրի հնարավորինս շուտ ստորագրմանը, որը թույլ կտա տարածաշրջանում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատել՝ հարգելով երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունը և հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նախագահներն ընդգծել են Հարավային Կովկասում կայունության կարևորությունը Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման համար։

Президент Франции Эммануэль Макрон и президент Казахстана Касим-Жомарт Токаев в ходе визита Токаева подписали совместную декларацию, в которой выразили полную поддержку и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и скорейшему подписанию мирного соглашения между двумя странами.
Об этом об этом сообщает официальный сайт Казахстана, касаясь совместной декларации президента страны и президента Французской Республики относительно укрепления стратегического партнерства между двумя странами.
"Президенты выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и скорейшему подписанию соглашения, которое позволит установить справедливый и стабильный мир в регионе, основанный на Алма-Атинская декларация 1991 года, уважая территориальную целостность обоих государств", - говорится в сообщении.
Сообщается, что в совместной декларации президентов стороны также подчеркнули важность стабильности на Южном Кавказе для развития Транскаспийского международного транспортного маршрута.
Президент Республики Казахстан Касим-Жомарт Токаев по приглашению президента Французской Республики Эммануэля Макрона с 4 по 5 ноября 2024 года посетил Францию с государственным визитом.