Ազգային ժողովի նախագահն ակնկալում է առաջիկայում հանդիպել Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովային: Ալեն Սիմոնյանի փոխանցմամբ՝ իրենց նախորդ հանդիպումը հյուրընկալած կողմն այժմ դրանով է զբաղված:
«Ես անձամբ ակնկալում եմ իմ և իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հանդիպման վերաբերյալ լուրին, որպեսզի շարունակենք մեր խոսակցությունը»,- «Ազատության» հետ զրույցում նշել է խորհրդարանի խոսնակը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ այս պահին հստակություն չկա։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակները վերջին անգամ հանդիպել են մայիսին Ժնևում՝ Միջխորհրդարանական միության հավաքի շրջանակներում։ Եվս մեկ հանդիպում պետք է տեղի ունենար հոկտեմբերին՝ կրկին Ժնևում, բայց, ըստ հայկական կողմի, վերջին պահին Գաֆարովան հրաժարվել էր։
Միլլի մեջլիսի նախագահն այսօր հայտարարել է, թե Երևանի հետ խաղաղության գործընթացը Բաքվի ջանքերով քայլ առ քայլ առաջ է գնում:
Արդյոք սա նշանակո՞ւմ է, որ չհամաձայնեցված կետերի շուրջ առաջընթաց կա, Ալեն Սիմոնյանն արձագանքել է. «Ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում այդ հայտարարության մեջ, թեև ամբողջ աշխարհին ակնհայտ է, թե Հայաստանն ինչպիսի ջանքեր է գործադրում, անգամ ներսում քննադատվում դրա համար, բայց ես նորմալ եմ վերաբերվում այդ հայտարարությանը, թե դա Բաքվի ջանքերի արդյունքում է առաջ գնում, կարևորը խաղաղության հաստատումն է:
Ինչ վերաբերում է համաձայնության հասնել-չհասնելուն, այս պահին նոր բան չկա, կա այն, ինչ բոլորիս է հայտնի»:

Ожидаю встречи в ближайшее время с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой. Принимающая сторона предыдущей встречи сейчас занята этим. Об этом заявил армянской службе  радиостанции «Свобода» спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Я лично жду новостей о встрече с моей азербайджанской коллегой, чтобы мы могли продолжить нашу беседу», - заявил Симонян, подчеркнув при этом, что ясности по поводу возможной встречи на данный момент нет.
Спикеры парламентов Армении и Азербайджана в последний раз встречались в мае в Женеве в рамках мероприятия Межпарламентского союза. Еще одна встреча должна была состояться в октябре, опять же в Женеве, но, согласно армянской стороне, Гафарова в последний момент отказалась от нее.
Председатель Милли Меджлиса сегодня заявила, что мирный процесс с Ереваном благодаря усилиям Баку шаг за шагом продвигается вперед.
На вопрос, означает ли это, что есть прогресс по несогласованным пунктам, Симонян ответил: «Я не вижу никакой проблемы в этом заявлении, хотя всему миру очевидно, какие усилия предпринимает Армения. Но я нормально отношусь к заявлению о том, что в результате усилий Баку процесс движется вперед, самое важное – установление мира. Что касается достижения – не достижения соглашения, то на данный момент нет ничего нового, есть то, о чем мы все знаем», - отметил Симонян.