Նիկոլ Փաշինյանն այս ամբողջ ընթացքում իրավական համակարգն այնպես է ջարդել ու ճկել, որ հնարավորություն կտա իրեն, առանց լրացուցիչ ջանքերի, նկարելու բոլոր այն արդյունքները, որոնք իրեն պետք կգան, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններին՝ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը։
«Իրենց պետք է մի այնպիսի Ընտրական օրենսգիրք, որի բոլոր կետերը գրված են Նիկոլ Փաշինյանի ցանկությամբ, հարմարավետությամբ, որպեսզի ընտրություններ կազմակերպելուց Ոստիկանությունն ու հեղինակազրկված ԱԱԾ-ն խնդիրների առաջ չկանգնեն»,-հավելեց պատգամավորը՝ նշելով, որ իրենց խմբակցությունը շարունակում է իշխող խմբակցության հետ քննարկումներ չունենալ։
Նա նշեց, որ ընդդիմությունն  այս մասով շատ անելիքներ ունի.«Ազնիվ պայքարի, վճռականության կարիք ունի ընդդիմությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը շատ է սուտ խոսում, իսկ մենք ի՞նչ պետք է հակադրենք դրան, ձևական աշխատա՞նք ԱԺ-ում՝ ո՛չ, ազնիվ պայքար։ Մենք ԱԺ-ում մանդատները պահում ենք մի բանի համար՝ հնարավորության դեպքում ունենալ ձայների այն քանակը, որը կհեշտացնի Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման գործընթացը»։

Все это время Никол Пашинян ломал правовую систему таким образом, чтобы это позволило ему без дополнительных усилий добиться всех необходимых ему результатов. Об этом в разговоре с журналистами заявила депутат фракции "Честь имею" Анна Мкртчян, ссылаясь на изменения в Избирательном кодексе.
«Им нужен такой Избирательный кодекс, все пункты которого написаны с учетом пожеланий Никола Пашиняна, чтобы у полиции и самодискредитировавшей себя СНБ не было проблем с организацией выборов», - добавила депутат, отметив что их фракция по-прежнему не ведет никаких дискуссий с правящей фракцией.
Она отметила, что оппозиции предстоит многое сделать в этом плане. «Оппозиции нужна честная борьба и решимость. Никол Пашинян говорит много лжи, но что мы должны сделать, чтобы этому противостоять? Будем ли мы работать формально в Национальном Собрании? Нет, нам нужна честная борьба! Мы сохраняем мандаты в Национальном Собрании ради одного: по возможности набрать такое количество голосов, которое облегчит процесс отстранения Никола Пашиняна».