ԵՄ ղեկավարները Հունգարիայում ընթացող գագաթնաժողովում հաստատել են ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ աշխատելու մտադրությունը, այդ թվում՝ Ուկրաինային օգնություն տրամադրելու հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը Եվրամիության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի լիագումար նիստի մեկնարկից առաջ։
«ԵՄ բոլոր ղեկավարները ցանկանում են ամրապնդել հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ: Մենք երեկ շատ լավ քննարկում ունեցանք այս հարցի շուրջ, բոլոր հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ անվտանգության և պաշտպանության։ Ես երեկ ուղերձ փոխանցեցի Դոնալդ Թրամփին, որ մենք ցանկանում ենք աշխատել իր հետ, այդ թվում՝ Ուկրաինայի հարցում։ Մենք պետք է ուժեղացնենք Ուկրաինան, պետք է աջակցենք Ուկրաինային։ Եթե մենք չաջակցենք Ուկրաինային, ապա դա վատ ազդանշան կուղարկի (ՌԴ նախագահ) Պուտինին և աշխարհի մի քանի այլ ավտորիտար վարչակարգերի», - Միշելի խոսքերն է փոխանցում «Ուկրինֆորմ» գործակալությունը։
Շառլ միշելը հավելել է, որ նոյեմբերի 8-ին ԵՄ ղեկավարները կքննարկեն ԵՄ տնտեսության մրցունակության բարձրացման հարցերը, ԵՄ միասնական շուկային աջակցության, եվրոպական տնտեսության նորարարական զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը։

На саммите в Венгрии лидеры ЕС подтвердили намерение работать с новой администрацией США, в том числе в сфере оказания помощи Украине. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава Европейского совета Шарль Мишель перед началом пленарного заседания неформального саммита Евросоюза.
«Все лидеры ЕС хотят укрепить отношения с США. Вчера у нас была очень хорошая дискуссия по этому вопросу, по всем вопросам, включая безопасность и оборону. Вчера я передал Дональду Трампу послание о том, что мы хотим с ним работать, в том числе и по вопросу Украины. Мы должны усилить Украину, мы должны поддержать Украину. Если мы не поддержим Украину, это послужит плохим сигналом (президенту РФ) Путину и некоторым другим авторитарным режимам в мире», - заявил Мишель, сообщает агентство «Укринформ».
Шарль Мишель добавил, что 8 ноября лидеры ЕС обсудят вопросы повышения конкурентоспособности экономики ЕС, долгосрочной стратегии поддержки единого рынка ЕС и инновационного развития европейской экономики.