Գյումրու ավագանու «Քաղաքացիական պայմանգիր» խմբակցության ղեկավար Քնարիկ Հարությունյանը վստահեցրել է, թե ՔՊ-ն Գյումրիում իշխանազավթման նպատակ չունի և որ Գյումրիում որոշողը գյումրեցին է:
«Սիրելի´ գյումրեցիներ, 2021 թվականին Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ձեզ ներկայացրեց քաղաքի զարգացման մեր ծրագիրը, որը սակայն չստացավ ընտրողների մեծամասնության վստահության քվեն, «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ընտրությունների արդյունքով զբաղեցրեց 2-րդ տեղը։ Մենք խոնարհաբար ընդունեցինք ձեր քվեարկության արդյունքները և ձեր կողմից ամենաշատ քվեն ստացած ուժի ներկայացուցչին ընտրեցինք քաղաքապետ՝ ինքներս էլ քաղաքի կառավարման որոշակի պատասխանատվություն ստանձնելով։
«Բալասանյան» դաշինքի հետ մեր հետագա համագործակցությունը սակայն չստացվեց, կամ գոնե չստացվեց այնպես, ինչպես մենք էինք ուզում ու ինչպես ավելի շահեկան կլիներ քաղաքի համար, և մենք խզեցինք կոալիցիոն համագործակցության հուշագիրը՝ մտադրված լինելով ծառայել համայնքին արդեն ընդդիմադիր դիրքերից մինչև գործող ավագանու պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը։
Սակայն վերջին օրերին ծագած իրավական պրոցեսներին մեզ համար անհասկանալիորեն հաջորդեց «Բալասանյան» դաշինքի ավագանու անդամների մանդատները վայր դնելը, ինչի շնորհիվ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը գործող ավագանու կազմում փաստացի դարձավ մեծամասնություն։ Ոմանք, շահարկելով այս փաստը, անհաջող փորձեր են անում իրավական գործընթացներին քաղաքական նրբերանգներ տալու և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը Գյումրիում իշխանազավթման մեջ մեղադրելու համար։
Սիրելի´ գյումրեցիներ, թեև այս պահին գործող ավագանու կազմում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» մեծամասնություն է, բայց գործող ավագանին չի արտացոլում 2021-ին ձեր կատարած քվեարկության արդյունքները` ինչպես նաեւ հաշվի առնելով քաղաքի կառավարումը բարձիթողի վիճակում չթողնելու, ստեղծված իրավիճակը հնարավորինս արագ եւ անցնցում հաղթահարելու անհրաժեշտությունը «Քաղաքացիական պայմանագիրը» առաջիկա ավագանու նիստում չի պատրաստվում առաջադրել քաղաքապետի թեկնածու կամ քվեարկել այլ խմբակցությունների կողմից առաջադրվելիք թեկնածուների օգտին, և քանի որ առանց «Քաղաքացիական պայմանագրի» ավագանու անդամների ձայների ոչ ոք չի կարող համայնքապետ ընտրել՝ Գյումրիում տեղի կունենան ավագանու արտահերթ ընտրություններ, քանի որ Գյումրիում որոշողը գյումրեցին է, համայնքային իշխանություն ձևավորողը գյումրեցին է և հենց գյումրեցին էլ պիտի որոշի, թե ով է լինելու Գյումրու հաջորդ համայնքապետը»,- ասվում է ՔՊ-ականի տարածած հայտարարությունում:

Руководитель фракции «Гражданский договор» Совета старейшин Гюмри Кнарик Арутюнян заверила, что партия «ГД» не преследует цели захвата власти в Гюмри и что решения в Гюмри принимают гюмрийцы.
«Уважаемые гюмрийцы, на выборах в органы местного самоуправления Гюмри 2021 года партия «Гражданский договор» представила вам нашу программу развития города, которая, однако, не получила вотума доверия большинства избирателей»,«Гражданский договор» занял по итогам выборов 2-е место. Мы смиренно приняли результаты вашего голосования и избрали мэром представителя той силы, которая получила от вас наибольшее количество голосов, взяв на себя некоторую ответственность за управление городом.
Однако дальнейшее наше сотрудничество с альянсом «Баласанян» не сложилось, или по крайней мере не сложилось так, как мы хотели и как было бы выгоднее для города, и мы разорвали меморандум о коалиционном сотрудничестве, намереваясь служить обществу уже с оппозиционных позиций до конца срока полномочий нынешнего Совета старейшин.
Однако возникшие в последние дни прововые процессы были нам непонятны, после чего последовала отставка членов Совета старейшин альянса «Баласанян», благодаря чему фракция «Гражданский договор» фактически стала большинством в нынешнем составе Совета старейшин. Некоторые, пользуясь этим фактом, предпринимают безуспешные попытки придать политический подтекст правовым процессам и обвиняют партию «Гражданский договор» в захвате власти в Гюмри.
Уважаемые граждане Гюмри, хотя «Гражданский договор» составляет большинство в нынешнем Совете старейшин, нынешний Совет старейшин не отражает результаты вашего голосования в 2021 году, а также учитывая необходимость не оставлять управление городом в подвешенном состоянии, как можно быстрее выйти из ситуации, «Гражданский договор» не собирается выдвигать кандидата в мэры или голосовать за кандидатов, выдвинутых другими фракциями на предстоящей сессии Совета старейшин, а поскольку никто не может избрать мэра без голосов членов Совета старейшин «Гражданского догрвора», в Гюмри пройдут внеочередные выборы Совета старейшин, поскольку в Гюмри принимающим решения являются гюмрийцы, именно гюмрийцы формируют власть сообщества, и именно гюмрийцы решат, кто станет следующим руководителем общины Гюмри», - говорится в заявлении, распространенном «ГД».