Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրավերով` ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի նոյեմբերի 6-ի ժողովին:
Թաթոյանը ժողովին ներկայացրել է զեկույց Հայաստանում իրավական անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ:
«Մասնավորապես, անդրադարձել եմ, այսպես կոչված, Սահմանազատման կանոնակարգին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 26-ի որոշման խիստ մտահոգիչ դիրքորոշումներին` կապված Հայաստանի անկախության հռչակագրի նշանակության, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում Հայաստանի իրավական պարտավորությունների վտանգավոր ստորաբերման, ՀՀ պետական սահմանների անվտանգության հետ և այլն»,- նշել է նախկին ՄԻՊ-ը:

По приглашению Католикоса Всех Армян Гарегина Второго бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял участие в собрании Высшего Духовного Совета 6 ноября.
Татоян представил на собрании доклад по вопросам правовой безопасности в Армении.
«В частности, я коснулся так называемого Регламента о делимитации границы, крайне тревожных позиций решения Конституционного суда Республики Армения от 26 сентября относительно значения Декларации независимости Армении, опасного подрыва правовых обязательств Армении относительно международного признания Геноцида армян, безопасности государственных границ Республики Армения и т.д.», - заявил бывший Омбудсмен.