Ուշադրություն պետք է դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ  Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ հայտարարության տեքստը, որը նախապես տրամադրվել էր նաև իշխող քաղաքական ուժին, որևէ  բովանդակային քննարկման չդրվեց նրանց կողմից, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունը ոչինչ չուներ ասելու հայտարարության հետ կապված։
«Իշխանությունն ուներ քաղաքական որոշում՝ հայտարարությանը դեմ քվեարկելու և այս պարագայում դա արտահայտվեց չքվեարկելով և նախագիծը, որը հայտարարության ձևով ներկայացվեց, պարզապես տապալվեց։ Այն պարագայում, երբ Ադրբեջանն իր բառապաշարը Հայաստանի նկատմամբ բավականին կոշտացնում է, վերահաստատում է իր նախապայմանները «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման համատեքստում, երբ կոչ է արվում բոլոր գերիների վերադարձ, այդ հայտարարությունը, նախագիծը իշխող խմբակցությունը տապալում է»,-նշեց պատգամավորը։
Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ սա կարելի է դիտարկել  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի զուգահեռում, երբ ՀՀ արտաքին գերատեսչության պատասխանատուն խորհրդարանում հայտարարում է, որ դա իրենց  օրակարգային հացերի մեջ չէ.
«Տարիներ շարունակ ՀՀ-ն պայքարել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ժխտողականության դեմ, ՀՀ ԱԳ նախարարությունը թուրքադրբեջանական նարատիվների մեջ տեղավորվող հայտարարություն է անում։ Նույնն էլ սրան է վերաբերում. ամբողջ աշխարհից տարբեր կոչեր են հնչում գերիների վերադարձի մասին, բայց ՀՀ խորհրդարանում ներկայացված իշխանական խմբակցությունը այսպիսի զավեշտալի քայլ է անում»։
Ընդդիմադիր պատգամավորի պնդմամբ՝ այս քայլը նվեր էր Ադրբեջանին և հնարավորություն՝ արտաքին աշխարհում տարբեր դերակատարողների հետ հանդիպումներում ի ցույց դնելու ՀՀ իշխանությունների այս մոտեցումը՝ գերիների վերաբերյալ.«Սա վատ նախադեպ է դառնալու՝ ադրբեջանական քարոզչական էլեմենտներն առաջին պլան բերելու։ Գերիների թեման ՀՀ իշխանությունների համար երբեք առաջնային օրակարգ  չի եղել»։

Следует обратить внимание на то, что ранее предоставленный правящей политической силе текст заявления относительно содержащихся в Азербайджане армянских пленных ими не обсуждался, заявил в беседе с журналистами секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
По его словам, властям нечего было сказать в связи с этим заявлением.
«У власти было политическое решение проголосовать против заявления, и в данном случае оно выразилось в неголосовании, а проект, представленный в форме заявления, был просто провален. В случае, когда Азербайджан начал довольно резко высказываться по отношению к Армении, он подтверждает свои предварительные условия в контексте подписания «Мирного договора», и когда звучит призыв к возвращению всех пленных, правящая фракция проваливает принятие данного заявления парламентом», - сказал депутат.
По словам Абрамяна, это можно рассматривать параллельно с процессом признания Геноцида армян, когда глава МИД Армении заявит в парламенте, что этот вопрос не стоит в их повестке дня.
«На протяжении многих лет Республика Армения боролась за признание Геноцида армян, а МИД Армении делает заявление, которое вписывается в турецко-азербайджанские нарративы. То же самое касается и этого вопроса: со всего мира звучат разные призывы о возвращении пленных, но правящая фракция, представленная в парламенте РА, идет на такой нелепый шаг».
По утверждению оппозиционного депутата, этот шаг стал подарком Азербайджану и возможностью продемонстрировать такой подход властей Республики Армения в отношении пленных на встречах с различными акторами внешнего мира. «Это станет плохим прецедентом для выдвижения элементов азербайджанской пропаганды на передний план. Тема пленных никогда не была приоритетной для властей Республики Армения».