Արդարադատության միջազգային դատարանն այսօր՝ Երևանի ժամանակով ժամը 18-ին կհրապարակի Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունների վերաբերյալ վճիռը։
Հաագային դատարանում Հայաստանը Ադրբեջանին մեղադրում է հայերի դեմ գործած հանցագործությունների համար, այդ թվում՝ սպանություններ, խոշտանգումներ, անմարդկային վերաբերմունք։ Ադրբեջանը հակընդդեմ հայց է ներկայացրել Հայաստանի դեմ։
2023-ի օգոստոսի 21-ին Հայաստանը ներկայացրել է Ադրբեջանի նախնական առարկությունների վերաբերյալ իր գրավոր դիտարկումներն ու դիրքորոշումը։ Իսկ այս տարվա ապրիլի 15-19 կայացել են Դատարանի իրավազորության առնչությամբ ներկայացված նախնական առարկությունների վերաբերյալ հրապարակային լսումները:
Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճռի հրապարակումից անմիջապես հետո Դատարանը կհրապարակի Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործով Հայաստանի կողմից ներկայացված նախնական առարկությունների վերաբերյալ վճիռը:

Международный суд справедливости сегодня в 18:00 по ереванскому времени опубликует решение относительно предварительных возражений, представленных Азербайджаном по делу Армения против Азербайджана.
В Гаагском суде Армения обвиняет Азербайджан в преступлениях против армян, включая убийства, пытки и бесчеловечное обращение. Азербайджан подал встречный иск против Армении.
21 августа 2023 года Армения представила свои письменные замечания и позицию по предварительным возражениям Азербайджана. А 15-19 апреля этого года состоялись публичные слушания по предварительным возражениям, представленным в связи с юрисдикцией суда.
Сразу после оглашения решения по делу Армения против Азербайджана суд огласит решение по предварительным возражениям, представленным Арменией по делу Азербайджан против Армении.