Ազգային ժողովում մեկնարկել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերաբերյալ հրատապ քննարկումը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի համար, որպես հակամարտության  կարգավորման հիմք, շարունակում է դրված լինել ուժի կամ դրա սպառնալիքի կիրառումը:
«Ադրբեջանի իրական նպատակը ոչ թե Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է, այլ` Հայաստանի կենսական շահերի հաշվին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ծավալապաշտական, կայսերապաշտական նպատակների իրագործումը»,-  նշեց նա:
Պատգամավորի խոսքով` ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով այս պահին, Ադրբեջանի պաշտոնական տեղեկություններով ու հաստատումով, Բաքվի բանտերում են գտնվում 23 հայեր, այդ թվում` Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին և ներկա ղեկավարները:
«Ադրբեջանի ղեկավարությանն ուզում եմ հիշեցնել, որ, ելնելով միջազային իրավունքի ու մարդու իրավունքների հիմնարար դրույթներից, Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին ու գերիներին»,- ասաց Աբրահամյանը:
Նա նշեց, որ միջազգային պրակտիկան սահմանում է` երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը ենթադրում է, որ նրանց միջև տեղի է ունեցել գերիների վերադարձ, ավելին` դա համարվում է խաղաղության հասնելու առաջին քայլը:
«Այս անկյունքարային սկզբունքի կոպիտ խախտումը բերել է նրան, որ գերիների հարցն օգտագործվել է Հայաստանից զիջումներ կորզելու ու սեփական օրակարգի սպասարկման համար, ինչը դատապարտելի է»,- ընդգծեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը:
Աբրահամյանն ասաց, որ Բաքվում մեկնարկած COP-29 գագաթնաժողովի օրերին այս ֆորմատով քննարկումը ՀՀ ԱԺ-ում չափազանց կարևոր է:
«Կարծում եմ` խորհրդարանը ոչ միայն պետք է արտահայտի իր դիրքորոշումը, այլև Միջազգային դերակատարների, կառույցների ուշադրությունը կենտրոնացնի մեր գերիների շուտափույթ ազատ արձակման ուղղությամբ: COP-29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի նկատմամբ ուղղակի ու անուղղակի ճնշումների գործադրումն առավել արդյունավետ է: Եթե պետությունն ակտիվ չգործի, հետո ավելի բարդ է լինելու»,- հավելեց Աբրահամյանը:

В Национальном Собрании началось срочное обсуждение по вопросу содержащихся в Азербайджане военнопленных.
Секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян заявил, что применение силы или угроза силой продолжает оставаться основой урегулирования конфликта для Азербайджана.
"Настоящая цель Азербайджана - не регулирование отношений с Арменией, а реализация экспансионистских, империалистических устремлений Турции и Азербайджана в ущерб жизненно важным интересам Армении", - сказал он.
По словам депутата, согласно официальной информации и подтверждению Азербайджана, в результате геноцидальной политики Азербайджана в настоящее время в тюрьмах Баку находятся 23 армянина, в том числе бывшие и нынешние военно-политические руководители Арцаха.
"Хочу напомнить руководству Азербайджана, что, исходя из основополагающих положений международного права и прав человека, Азербайджан обязан немедленно освободить всех армянских военнопленных и пленных", - сказал Абрамян.
Он отметил, что международная практика предусматривает, что подписание мирного договора между странами подразумевает, что произошел обмен пленными и возвращение пленных, более того, это считается первым шагом на пути к достижению мира.
"Грубое нарушение этого краеугольного принципа привело к тому, что вопрос пленных был использован для получения уступок от Армении и удовлетворения собственных интересов, что предосудительно", - подчеркнул секретарь фракции "Честь имею".
Абрамян отметил, что обсуждение в таком формате в НС Республики Армения в дни начавшегося в Баку саммита COP29 чрезвычайно важно.
"Я думаю, что парламент должен не только выразить свою позицию, но и сосредоточить внимание международных акторов и структур на скорейшем освобождении наших пленных. Более эффективно оказывать прямое и косвенное давление на Азербайджан в рамках COP29. Если государство в дальнейшем не будет действовать активно, то будет сложнее", - добавил Абрамян.