Իսրայելը ոչնչացրել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական ներուժը Գազայի հատվածում և վերացրել է խմբավորման ղեկավարությանը, այժմ   պետք է կենտրոնանալ հակամարտության կարգավորման վրա, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ով  գտնվում է Բրյուսելում։
«Իսրայելը հայտարարել էր, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի նման հարձակումները կանխելու համար ՀԱՄԱՍ-ի և նրա առաջնորդների ռազմական ներուժը պետք է ամբողջությամբ ոչնչացվի։ Իսրայելը իրականացրել է այդ նպատակը։ Եկել է պատերազմն ավարտելու ժամանակը»,- ասել է Բլինքենը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքով՝ հակամարտությունը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ է համաձայնության գալ ՀԱՄԱՍ-ի հետ՝ պատանդների վերադարձի և Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատման շուրջ, նաև ապահովել իսրայելական զորքերի դուրսբերումը Գազայից՝ «կանխելով պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի ներուժի վերականգնումը»։

Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что Израиль достиг поставленных целей в ходе операции в секторе Газа — уничтожил военный потенциал палестинского «Хамаса» и ликвидировал руководство группировки, ответственное за нападение на израильтян 7 октября 2023 года. По его словам, пришло время обеспечить прекращение огня.
«Израиль по тем стандартам, которые он сам себе установил, достиг поставленных им целей. Пришло время положить конец войне»,— сказал господин Блинкен в ходе визита в Брюссель (цитата по Reuters). США, подчеркнул госсекретарь, ожидают «реальных и продолжительных пауз» в боевых действиях в секторе Газа, чтобы гуманитарная помощь была доставлена. Однако лучшим способом помочь людям стало бы прекращение войны, заключил он.