Ակբա բանկը և American Express-ը հայտարարում են իրենց երկարամյա համաձայնագրի ընդլայնման մասին, որի համաձայն Ակբան բացառիկ իրավունքով կշարունակի թողարկել և սպասարկել American Express քարտերն ու աշխատել առևտրի և սպասարկման այն կետերի հետ, որոնք ընդունում են American Express քարտերով վճարումներ:
Ակբա բանկը 2009 թվականից American Express-ի բացառիկ գործընկերն է Հայաստանում:
Ակբա բանկը Հայաստանում թողարկում է երեք տեսակի American Express քարտ՝ American Express® Gold քարտը, American Express® Blue քարտը և American Express®  Cashback քարտը:
Հայաստանում թողարկվող American Express® Cashback քարտատերերը  ստանում են  գումարի վերադարձ (cashback), իսկ American Express® Gold և Blue քարտատերերը կուտակում են միավորներ (Membership Rewards®) յուրաքանչյուր վճարման դիմաց:
Բացի այդ, Հայաստանում թողարկվող American Express® Gold քարտի քարտատերերը հնարավորություն ունեն օգտվել աշխարհի ավելի քան 1400 օդանավակայանների սպասասրահներից, ստանալ ապահովագրական և աջակցության լայնածավալ ծառայություններ, ինչպես նաև օգտվել տարատեսակ բացառիկ առաջարկներից:
Այս համաձայնագրի շրջանակում Ակբա բանկը կշարունակի Հայաստանում ընդլայնել առևտրի և սպասարկման կետերի քանակը, որոնք կընդունեն American Express քարտերը, ինչպես նաև կշարունակի երկրում ծառայություններ մատուցել American Express քարտատերերին:
Համաձայնագրի վերակնքման արարողությունը տեղի է ունեցել Նյու Յորքում (ԱՄՆ)՝ American Express-ի շտաբ-բնակարանում. համաձայնագիրը ստորագրել են Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը և American Express ընկերության Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջանների ուղղությամբ փոխնախագահ և գլխավոր տնօրեն Բրիանա Ուիլսին։
American Express-ը համաշխարհային մասշտաբի վճարային ընկերություն է: American Express-ը շրջանառության մեջ ունի թողարկված ավելի քան 140 միլիոն քարտ, աշխարհի ավելի քան 89 միլիոն առևտրի և սպասարկման կետեր ընդունում են American Express քարտերով վճարումներ:
Ակբա բանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկն է:
Ակբա բանկը Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարներից է, երկրի գյուղոլորտի ֆինանսավորման բացարձակ առաջատարը: 2021 թվականին իրականացված բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումից (IPO) հետո Ակբա բանկն ունի ավելի քան 5,500 բաժնետեր: Թվային նորագույն լուծումների ներդրման, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ բանկն անդադար զարգացնում է տրամադրվող ֆինանսական ծառայությունների քանակն ու որակը: Ակբան ներկայացված է Հայաստանի բոլոր մարզերում, ունի 65 մասնաճյուղ, համարվում է երկրի և ֆինանսական համակարգի խոշոր գործատուներից մեկը:
American Express-ի մասին
American Express-ը համաշխարհային մասշտաբի վճարային ընկերություն է, որը հաճախորդներին տրամադրում է հասանելիություն տարատեսակ պրոդուկտների, ծառայությունների և փորձառությունների, որոնք հարստացնում են կյանքը և նպաստում բիզնեսի հաջողությանը:

Acba bank and American Express have announced an expansion of their long-standing agreement which grants Acba the license to issue American Express Cards and acquire American Express-accepting merchants. Acba bank has been American Express’ exclusive licensee in Armenia since 2009.
Acba bank issues three American Express Cards in Armenia: the American Express® Gold Card, the American Express® Blue Card, and the American Express® Debit Card. Local American Express® Debit Card Members can earn cashback and local American Express® Blue and Gold Card Members can earn Membership Rewards® points on every spend. Local American Express® Gold Card Members can specifically enjoy access to more than 1400 airport lounges worldwide, comprehensive insurance and assistance as well as a range of exclusive offers1.
Through this agreement, Acba bank aims to continue increasing the number of locations that accept American Express in Armenia and continuing to service American Express Card Members in the country.
The signing ceremony for the renewal agreement took place at American Express’ headquarters in New York City (United States of America) with Hakob Andreasyan, Chief Executive Officer of Acba bank, and Briana Wilsey, Vice President and General Manager of Global Network Services EMEA at American Express.
American Express is a globally integrated payments company. American Express has 140+ million cards in circulation and more than 89 million merchants accept American Express payments worldwide2.
Acba is one of the leading banks in Armenia. Acba bank is regulated by the Central Bank of Armenia.
1. Terms & Conditions apply
2. Source: American Express
About Acba bank
Acba bank is one of the leaders of the Armenian banking system, the absolute leader in financing the country's rural sector. After the initial public offering (IPO) in 2021, Acba bank has more than 5,500 shareholders. Thanks to the implementation of the latest digital solutions and the use of new technologies, the bank continuously develops the quantity and quality of the provided financial services. Acba bank is represented in all regions of Armenia, has 65 branches, and is considered one of the largest employers in the financial system and the country.
About American Express
American Express is a globally integrated payments company, providing customers with access to products, insights and experiences that enrich lives and build business success. Learn more at americanexpress.com and connect with us on facebook.com/americanexpress, instagram.com/americanexpress, linkedin.com/company/american-express, X.com/americanexpress, and youtube.com/americanexpress.
Key links to products, services and corporate sustainability information: personal cards, travel services, merchant services, Resy, diversity and inclusion, corporate sustainability and Environmental, Social, and Governance reports.