«Ամեն երկրի ԱԳ նախարար մեկնաբանություն է անում՝ ելնելով իր երկրի տեսլականից, շահերից ու պատկերացումներից և, ըստ ամենայնի, մեր ՌԴ գործընկերը ներկայացրել է ՌԴ-ի տեսլականը»,- ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, որ ի տարբերություն արևմտյան կեղծ միջնորդների, Մոսկվան չի դրդում Երևանին և Բաքվին հապճեպ պայմանագիր կնքել։
«Ես կարող եմ ներկայացնել ՀՀ-ի տեսլականը, որն այս դեպքում տրամագծորեն տարբերվում է ձեր նշած տեսլականից։ Մենք շահագրգռված ենք Ադրբեջանի հետ շուտափույթ և համակողմանի խաղաղության կնքմամբ բոլոր ուղղություններով և հարբերությունների կարգավորմամբ՝ կլինի սահմանազատում, երկաթուղու և մյուս ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում՝ մեր հայտնի սկզբունքների շրջանակներում, և դա կլինի խաղաղության պայմանագիր»,-ասաց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք աշխատում են ադրբեջանական կողմի հետ պայմանագրի վերջին երկու չհամաձայնեցված ձևակերպումների վրա։
«Եվ իմ տպավորությունն է, որ մոտ ենք վերջնական լուծմանը և պայմանագրի նախագծի վերջնական համաձայնեցմանը»,-ասաց Միրզոյանը։

"Министр иностранных дел каждой страны делает комментарий, исходя из видения, интересов и представлений своей страны и, судя по всему, наш российский партнер представил видение России". Об этом заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ходе сессии вопросов и ответов НС-правительство, ссылаясь на заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что, в отличие от западных псевдопосредников, Россия не подталкивает Ереван и Баку к поспешному заключению мира.
«Могу представить видение Республики Армения, которое в данном случае диаметрально отличается от видения, о котором вы упомянули. Мы заинтересованы в скорейшем заключении всеобъемлющего мира с Азербайджаном по всем направлениям и регулировании отношений: будь то демаркация границы, разблокирование транспортных связей (восстановление железной дороги) и других инфраструктур в рамках наших известных принципов, и это будет мирным договором», - сказал Мирзоян.
По его словам, они работают с азербайджанской стороной над двумя последними несогласованными редакциями договора.
"И у меня такое впечатление, что мы близки к окончательному решению и окончательному согласованию проекта договора", - сказал Мирзоян.