Ադրբեջանի պնդումները, թե ՀՀ Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանից՝ հիմնվում է այն փաստի վրա, թե ՀՀ Սահմանադրության նախաբանում կա ընդհանրական հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ իր հերթին հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կայացրած որոշման մեջ արձանագրել է, որ Սահմանադրության նախաբանում Անկախության հռչակագրին հղումը վերաբերում է հռչակագրի բացառապես այն դրույթներին, որոնք իրենց բառացի ամրագրումն են ունեցել Սահմանադրության հոդվածներում։ ՀՀ Սահմանադրության տեքստում որևէ դրույթ Լեռնային Ղարաբաղի մասին ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի չի պարունակվում։
Պետք է հիշել նաև, որ Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության միջև գոյություն ունի, ըստ ընդունող սուբյեկտների, հստակ աստիճանակարգային տարբերություն։ Եթե Անկախության հռչակագիրը ընդունվել է հայկական ԽՍՀ-ի Գերագույն խորհրդի՝ որպես ԽՍՀՄ կազմում գտնվող 15 միութենական հանրապետություններից մեկի պետական մարմնի կողմից, ապա Սահմանադրությունն ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված անկախ պետության ինքնիշխան ժողովրդի կողմից։ Սա՝ առաջին փաստարկը։
Երկրորդը․ Ադրբեջանի Սահմանադրության նախաբանը հղում է պարունակում 1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ին ընդունված սահմանադրական ակտին, որը իր հերթին հղում է կատարում 1918 թվականի մայիսի 28-ին ընդունված Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակագրին: Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության հռչակագիրը իր հերթին արձանագրում է, որ Ադրբեջանի առաջին հանրապետությունը ներառում է Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը: 1919 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, համաձայն որի Ադրբեջանի կազմում ընդգրկված են ՀՀ Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերը ամբողջությամբ, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերի տարածքները մասամբ: Եթե ընդհանուր առմամբ վերցնենք, ապա դա Հայաստանի այսօրվա տարածքի շուրջ 60%-ն է:
Այս հղումներից ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության։ ՀՀ-ն, սակայն, Ադրբեջանի սահմանադրությունը փոխելու հարց չի բարձրացնում երկու պատճառով։ Առաջինը՝ նման պահանջը փակուղի կմտցնի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, և երկրորդը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որը արձանագրում է, որ կողմերը չեն կարող խաղ անել իրենց ներքին օրենսդրությանը արդարացնելու համար սույն պայմանագրի իրագործման ձախողումը։ Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասի մեկ այլ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և պարտավորվում են ապագայում ևս նման պահանջներ չառաջադրել։
ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվելուց հետո պետք է վավերացվի խորհրդանիշ: Սա պարտադիր պայման է: Դրանից առաջ կառավարությունը պարտավոր է պայմանագիրն ուղարկել Սահմանադրական դատարան՝ դրա համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը ստուգելու համար։ Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի՝ ինչը սեպտեմբերի 26-ի որոշումից հետո իհարկե քիչ հավանական է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, Հայաստանը կարող է նախաձեռնել սահմանադրական փոփոխություններ։ Մենք ընտրություն պետք է ունենանք. ստորագրել ենք խաղաղության պայմանագիր, Սահմանադրական դատարանը եթե ասի՝ չի համապատասխանում, էդ արդեն քաղաքական ընտրության հարց է։ Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համապատասխանում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, այն կանցնի վավերացման գործընթաց երկրի Ազգային ժողովի կողմից։
Սրանից էլ բխում է հետևյալը. ըստ գործող սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի՝ ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը։ Այսպիսով, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը խորհրդարանում վավերացվելուց հետո կստանա գերակա իրավաբանական ուժ ՀՀ օրենքների և այլ նորմատիվ իրավաբանական ակտերի նկատմամբ, ինչը տրամաբանորեն հայելային վերաբերում է նաև Ադրբեջանին։ Սա է պատճառը, որ մենք Ադրբեջանի սահմանադրության փոփոխության հարց չենք բարձրացնում և նույն տրամաբանությամբ կարծում ենք, որ ՀՀ սահմանադրության փոփոխության կարիք, այս համատեքստում, չկա»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Утверждения Азербайджана о том, что Конституция Республики Армения содержит территориальные претензии к Азербайджану, основаны на том, что в преамбуле Конституции Республики Армения делается отсылка на Декларацию независимости, в которой, в свою очередь, упоминается Нагорный Карабах. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян с трибуны НС.
"Конституционный суд Армении в решении от 26 сентября 2024 года зафиксировал, что ссылка на Декларацию независимости в преамбуле Конституции относится исключительно к тем положениям декларации, которые имели свое буквальное закрепление в статьях Конституции. Текст Конституции Республики Армения ни прямо, ни косвенно не содержит никаких положений о Нагорном Карабахе.
Следует также помнить, что между Декларацией независимости и Конституцией существует, по мнению принимающих субъектов, четкая разница. Если Декларация независимости была принята Верховным Советом Армянской ССР как государственным органом одной из 15 союзных республик в составе СССР, то Конституция была принята  народом международно признанного независимого государства Республики Армения. Это первый аргумент.
Второй: В преамбуле Конституции Азербайджана содержится ссылка на конституционный акт, принятый 18 октября 1991 года, который, в свою очередь, ссылается на Декларацию независимости Первой Азербайджанской Республики, принятую 28 мая 1918 года. В Декларации первой Азербайджанской Республики, в свою очередь, зафиксировано, что первая Азербайджанская Республика включает в себя Восточное и Южное Закавказье. В ноябре 1919 года Азербайджанская Республика представила Антанте свою административно-территориальную карту,  согласно которой в состав Азербайджана полностью включены Сюникская и Вайоцдзорская области Республики Армения, а также частично территории Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской и Ширакской областей. Если брать в целом, то это около 60% сегодняшней территории Армении.
Из этих ссылок становится очевидным, что конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Республике Армения. Однако Республика Армения не ставит вопрос об изменении конституции Азербайджана по двум причинам. Во-первых, такое требование заведет армяно-азербайджанский мирный процесс в тупик, а во-вторых, в согласованной части мирного договора между Арменией и Азербайджаном есть статья, в которой записано, что стороны не могут использовать свое внутреннее законодательство для оправдания невыполнения этого договора. Другая статья согласованной части мирного договора гласит, что стороны признают территориальную целостность друг друга, не имеют друг к другу территориальных претензий и обязуются не предъявлять таких претензий в будущем.
Согласно законодательству Республики Армения, символ должен быть ратифицирован после подписания мирного соглашения. Это обязательное условие. До этого правительство обязано направить договор в Конституционный суд для проверки его соответствия Конституции Республик Армения. Если Конституционный суд решит, что маловероятно после решения от 26 сентября, что текст мирного договора не соответствует Конституции, Армения может инициировать конституционные поправки. Нам предстоит сделать выбор: мы подписали мирный договор, если Конституционный суд скажет, что он не соответствует, это уже вопрос политического выбора. Если Конституционный суд решит, что текст мирного договора соответствует Конституции Армении, он пройдет процедуру ратификации Национальным собранием страны.
Из этого вытекает следующее: Согласно статье 5, пункту 3 действующей Конституции, в случае противоречия между нормами международных договоров, ратифицированными РА, и нормами законов, применяются нормы международного договора.
Таким образом, после ратификации мирного договора между Арменией и Азербайджаном в парламенте он будет иметь преимущественную юридическую силу перед законами и другими правовыми актами РА, что логически применимо и к Азербайджану. Именно по этой причине мы не поднимаем вопрос о внесении изменений в конституцию Азербайджана, и по той же логике считаем, что нет необходимости менять конституцию Армении в этом контексте», - сказал Никол Пашинян.