Հայաստանի բանակում կատարվող բարեփոխումները, ծախսերն ու ներդրումները միտված են մեկ կարևոր նպատակի` ունենալ արհեստավարժ, մարտունակ ու ժամանակակից բանակ, որն ունակ կլինի պաշտպանել 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր ՀՀ սուվերեն տարածքը, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Սա միակ խնդիրն է, որ դրված է բանակի առաջ: Սա պարտավոր ենք սրբորեն կատարել»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ օկուպացված շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքների խնդրին` նախարարն ասաց, որ ռազմական ճանապարհով այդ հարցը լուծելու խնդիր դրված չէ:
«Սահմանազատման գործընթացը հնարավորություն է տալիս այդ հարցը լուծել խաղաղ բանակցային ճանապարհով, առավել ևս` այս քաղաքական խնդրի ներքո Հայաստանի բանակը, բացի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը արտաքին հարձակումից պաշտպանելը, այլ խնդիր չունի ու չի ունենալու»,- հավելեց Պաշտպանության նախարարը:

Реформы, расходы и инвестиции в армию Армении направлены на одну важную цель: иметь профессиональную, боеспособную и современную армию, которая сможет защитить 29 тысяч 743 квадратных километра суверенной территории РА, - заявил министр обороны Республики Армения Сурен Папикян в Национальном Собрании.
«Это единственная задача, стоящая перед армией. Мы обязаны его выполнить", - сказал он.
"Что касается вопроса примерно 200 кв.км оккупированных территорий Армении, то задача решения данной проблемы военным путем не стоит, потому что процесс делимитации даст возможность решить этот вопрос мирным, дипломатическим путем. Более того, в рамках этой политической проблемы у армии Армении нет и не будет никакой другой задачи, кроме защиты территориальной целостности Республики Армения от внешнего нападения",- заявил Папикян.