Թրամփի ապագա վարչակազմը շատ արագ է ձևավորվում. նախանշվում են հիմնական արտաքին քաղաքական մոտեցումները: Կան նաև հայամետ գործիչներ։ Այս մասին գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Պետքարտուղարի թեկնածուն Սենատոր Մարկո Ռուբիոն է՝ Վաշինգտոնում Չինաստանի նկատմամբ կոշտ դիրքորոշման կողմնակիցներից մեկը: Կոշտ վերաբերմունքով Համասի նկատմամբ և Իսրայելին աջակցելու ջատագով: Ռուբիոն լավ կապեր ունի հայկական համայնքի և կազմակերպությունների հետ: Ժամանակին բազմիցս արտահայտվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականության օգտին:
Պաշտպանության քարտուղարի թեկնածուն Փիթ Հեգսեթն է, Իրանի նկատմամբ ընդգծված կոշտ վերաբերմունքի կողմնակից, Մերձավոր Արևելքում պրո-իսրայելական քաղաքականության ջատագով:
Անվտանգության հարցերով խորհրդականի թեկնածուն Կոնգրեսական Մայք Ուոլցն է: Վաշինգտոնում Չինաստանի նկատմամբ ամենակոշտ դիրքորոշման կողմնակիցներից ևս մեկը: Բազմիցս արտահայտվել է Թուրքիայի և Իրանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականության օգտին:
Ջոն Ռաթքլիֆը կղեկավարի ԿՀԳ-ն (CIA): Չինաստանի դեմ կոշտ քաղաքական գծի առաջամարտիկ:
Իլոն Մասկը և հայամետ Վիվեկ Ռամասուամին կղեկավարեն գործադիրի արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպման դեպարտամենտը:
Ամենից պրոհայկական գործիչ Թուլսի Գեբարդը կղեկավարի Ազգային հետախուզությունը: Նա փաստացի ղեկավարում և համակարգում է 18 հետախուզական գործակալություն: Համատեղության կարգով նախագահի գլխավոր խորհրդականն է հետախուզության գծով:
Հայամետ Ռոբերտ Քենեդին, ամենայն հավանականությամբ, կղեկավարի առողջապահության դեպարտամենտը:
Հայ համայնքի, հայկական կազմակերպությունների, լոբիստների և եկեղեցու համար բացվում են նոր հորիզոններ՝ հայկական օրակարգը առաջ մղելու հարցում»:

Будущая администрация Трампа формируется очень быстро. Обозначены основные внешнеполитические подходы. Есть и проармянские деятели. Об этом написал политолог-международник Сурен Саркисян.
«Кандидатом на пост госсекретаря является Марко Рубио, один из сторонников жесткой позиции в отношении Китая. Он занимает жесткую позицию в отношении ХАМАС и является сторонником Израиля. Рубио имеет хорошие связи с армянской общиной и организациями. Он неоднократно высказывался в пользу жесткой политики в отношении Турции и Азербайджана.
Пит Хегсетт, убежденный сторонник произраильской политики на Ближнем Востоке, является кандидатом на пост министра обороны.
Кандидатом на пост советника по безопасности является конгрессмен Майк Уолтц. Еще один из сторонников самой жесткой позиции по отношению к Китаю в Вашингтоне.  Он неоднократно высказывался в пользу жесткой политики в отношении Турции и Ирана.
Джон Рэтклифф возглавит ЦРУ. Сторонник жесткой политической линии в отношении Китая.
Илон Маск и проармянский Вивек Рамасвами возглавят Департамент эффективности правительства США.
Тулси Габбард, самый проармянский деятель, является главой Национальной разведывательной службы США. Фактически она возглавляет и координирует 18 спецслужб. По совместительству является главным советником президента по линии разведки.
Роберт Кеннеди, скорее всего, возглавит Департамент здравоохранения.
Новые горизонты открываются перед армянской общиной, армянскими организациями, лоббистами и церковью в продвижении армянской повестки дня».