«Պատասխանատու վարչապետը չի գոռում «Արցախը Հայաատան է, եւ վերջ» ու հրաժարվում հոկտեմբերի 19-ին Պուտինի՝ պատերազմը դադարեցնելու առաջարկից։
Նիկո՛լ Փաշինյան, ինչո՞ւ նոյեմբերի 9-ի փոխարեն հոկտեմբերի 19-ին չստորագրեցիր զինադադարը։
Նիկո՛լ Փաշինյան, դու ո՜ւր, պատասխանատվությունն ո՜ւր։
Ասում ես՝ ինքդ քո վրա պատասխանատվություն ես վերցրել ու ստորագրել նոյեմբերի 9-ի զինադադարը։ Իրո՞ք։ Բա որ հոկտեմբերի 12-ին քեզ ՀՀԿ-ի անունից 15-20 հոգու ներկայությամբ հորդորեցի դիմել ՌԴ-ին ու կանգնեցնել պատերազմը, ինչո՞ւ չարեցիր։
Ինչո՞ւ Չապաեւի նման գլուխդ տնկած՝ էդ տղերքին մահվան ուղարկեցիր, լավ իմանալով, որ հաղթելու շանս չկա։
Ինչո՞ւ հոկտեմբերի 19-20-ին մերժեցիր Պուտինի՝ պատերազմը դադարեցնելու առաջարկը, որի համաձայն, նույնիսկ Շուշին էր մնալու «հայկական վերահսկողության տակ»։
Ինչո՞ւ նոր տարածքային ու մարդկային կորուստներ պատճառեցիր հայությանը։
Լավ հիշիր, Նիկո՛լ, հոկտեմբերի 19-ից սկսած՝ բոլոր զոհերն ու վիրավորները, գերիներն ու անհետ կորածները քո խղճին են։ Դու ես ասել, որ հաղթելու շանս չկա ու դա ասել ես հոկտեմբերի 19-ին, բայց հրաժարվել ես կանգնեցնել պատերազմը։

Член Верховного органа РПА Эдуард Шармазанов написал:
«Ответственный премьер-министр не кричит «Арцах - это Армения и все» и отказывается от предложения Путина прекратить войну 19 октября.
Никол Пашинян, почему не подписал соглашение о прекращении огня 19 октября, а не 9 ноября?
Никол Пашинян, где ты, где ответственность?
Ты говоришь, что взял на себя ответственность и подписал соглашение о прекращении огня 9 ноября. Действительно? 12 октября я от имени РПА призывал тебя в присутствии 15-20 человек обратиться к России и остановить войну, почему ты этого не сделал?
Почему ты, подобно Чапаеву, с опущенной головой отправлял этих ребят на верную смерть, прекрасно понимая, что шансов на победу нет?
Почему вы отвергли предложение Путина о прекращении войны 19-20 октября, согласно которому даже Шуши оставался бы под "контролем армян"?
Почему ты причинил армянству новые территориальные и человеческие потери?
Запомни хорошенько, Никол, начиная с 19 октября, все погибшие и раненые, пленные и пропавшие без вести - на твоей совести. Ты сказал, что шансов на победу нет, и ты сказал это 19 октября, но отказался остановить войну.