Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2023 թ․ դափնեկիր, «Infosys» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին հյուրընկալվել էր Viva-ի գրասենյակում՝ համատեղ մամուլի ասուլիսի մասնակցելու նպատակով։ Այսօր՝ նոյեմբերի 15-ին, ՀՀ նախագահի նստավայրում կայանալիք մրցանակաբաշխության ժամանակ` Հայաստանում այցով գտնվող Նարայանա Մուրտին կստանա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում վաստակած մրցանակը։ Viva-ն 14 տարի անընդմեջ մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկերն է։
Մամուլի ասուլիսին մասնակցում էին մրցանակի դափնեկիրը՝ Նարայանա Մուրտին,  Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը։
Ներկաներին ողջունեց Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Ուրախ եմ ողջունելու պարոն Նարայանա Մուրտիին մեր ընկերությունում: Պարոն Մուրտին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար մասնագետներից է։ «Infosys»-ը ծրագրային ապահովման ծառայությունների համաշխարհային առաջատար է, որի համբավը ծրագրային ապահովման, ֆիզիկական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների ոլորտում անհերքելի է: Viva-ն մշտապես աջակցում է մեր երկրի ՏՏ ոլորտին․ ընկերությունը 14 տարի շարունակ այս կարևոր նախաձեռնության կողքին է: Հայաստանում տարեցտարի ավելանում է տեխնոլոգիական ընկերությունների և ստարտափների թիվը, ինչը վկայում է երկրում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զգալի ներուժի մասին։ Այսօրվա հանդիպումը հիանալի հնարավորություն է այս ներուժի առկայությունը ևս մեկ անգամ արձանագրելու և ապագայի մեր տեսլականը վերանայելու և վերաիմաստավորելու համար: Ցանկանում եմ երախտագիտությունս հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցում են այս կարևոր նախաձեռնությանը, և վստահ եմ, որ միասին մենք կկարողանանք նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման գործում», - ասել է Արմեն Ավետիսյանը։
«Մեծ պատասխանատվություն է Հայաստանի համար ունենալ պետական մրցանակ և այն հանձնել տեխնոլոգիական ոլորտի հանրահայտ մարդկանց, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողել աշխարհում տեխնոլոգիաների զարգացման վրա։ Մեր նպատակն է գիտելիքահենք, տեխնոլոգիական նորարար լուծումների վրա հիմնված տնտեսության զարգացումն ու առաջընթացը, ինչն արտացոլված է ՀՀ կառավարության ծրագրերում։ Եվ յուրաքանչյուր տարի անցկացվող այս մրցանակաբաշխությունը, որը Հայաստան է բերում ոլորտի հսկաներին, մարդկանց, որոնք իրենց գործունեությամբ ու աշխատանքով փոխել ու փոխում են աշխարհը, ևս մեկ հաստատումն է մեր նպատակուղղված աշխատանքի՝ դառնալու աշխարհի համար ճանաչելի՝ որպես տեխնոլոգիական հաբ։ Նարայանա Մուրտիի անցած ճանապարհն օրինակ կարող է լինել շատ-շատ երիտասարդների համար՝ ձգտել ու հասնել առավելագույնի սեփական տաղանդի և աշխատասիրության շնորհիվ։ Եվ վստահ եմ, որ այս մրցանակաբաշխության շնորհիվ, Նարայանա Մուրտիի հետ հանդիպումներից հետո այդ երիտասարդների թիվը մեր երկրում ավելանալու է՝ ոգեշնչվելով նրա խոսքով, հեղինակությամբ ու ձեռքբերումներով»,- նշել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանը ամեն տարի հյուրընկալում է ՏՀՏ ոլորտի լեգենդներին։ Մեր տվյալներով, Հայաստանը միակ երկիրն է, որը մեծարում է ՏՀՏ ոլորտում նշանակալի ներդրում ունեցած անձանց։ Ինչպես ասել է մրցանակաբաշխության երկրորդ դափնեկիր Սթիվ Վոզնյակը․ «Այս մրցանակը ՏՀՏ ոլորտի Նոբելյան մրցանակն է», ինչը մեզ մի կողմից շատ ոգևորում է, իսկ մյուս կողմից՝ մեծ պատասխանատվություն է: Սա ևս մեկ կարևոր քայլ է՝ Հայաստանը աշխարհում ներկայացնել որպես մի երկիր, որը մեծարում է միջազգային տեխնոլոգիական լեգենդներին»,- ասել է «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, որը բոլորին ներկայացրեց Մուրտիի կենսագրությունը։
Նարայանա Մուրտին Հնդկաստանի ՏՏ հեղափոխության մեջ առանցքային դեր է ունեցել: Նա իր տեսլականով, առաջնորդությամբ և բացառիկ ձգտումով «Infosys»-ը վերածել է բարձր նորարար ծրագրային ծառայություններ առաջարկող համաշխարհային ընկերության, որը 2024թ. փետրվարի դրությամբ Նյու Յորքի և Բոմբեյի (Մումբայի) ֆոնդային բորսաներում ցուցակագրված է մոտավորապես 18 մլրդ․ ԱՄՆ դոլար եկամուտով և ունի 82,87 մլրդ․ ԱՄՆ դոլար շուկայական կապիտալիզացիա: Նարայանա Մուրտին մեծացել է համեստ միջավայրում, սակայն դարձել է իրական առաջնորդ և համաշխարհային շուկայի դռները բացել Հնդկաստանի բազմաթիվ տաղանդավոր մարդկանց առջև։
2014 թվականին, Մուրտին CNBC-ի 25 համաշխարհային բիզնես առաջնորդների ցանկում զբաղեցրել է 13-րդ տեղը։ «Fortune» ամսագիրը 2012 թվականին նրան ներառել է «Մեր ժամանակների 12 ձեռներեցները» ցուցակում։ 2008 թվականին Հնդկաստանի կողմից արժանացել է Պադմա Վիբհուշան քաղաքացիական մրցանակին, նույն թվականին Ֆրանսիայի կողմից՝ «Պատվո լեգիոնի շքանշանի ասպետ», իսկ 2007 թվականին՝ «Բրիտանական կայսրության շքանշանի կոմանդոր» տիտղոսներին։ 2005 թվականին «The Economist»-ը Մուրտիին ներառել է «10 ամենաակնածելի համաշխարհային բիզնես առաջնորդները» ցանկում։ 2015 թվականի մարտին, Մուրտին հայտնվել է «The Financial Times»-ի «Տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնես առաջնորդների» թոփ 10-ում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը և միանալ նախկին դափնեկիրների նշանավոր շարքին, ովքեր նշանակալի ներդրում ունեն տեխնոլոգիական աշխարհում: Այս մրցանակը ընդգծում է նորարարության կենսական դերը առաջընթացի մեջ, և ես ոգևորված եմ Հայաստանի և համաշխարհային տեխնոլոգիական համայնքի միջև պոտենցիալ  համագործակցության հնարավորություններով՝ շարունակելու առաջ մղել այդ ջանքերը»,- իր խոսքում նշել է Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2023 թ․ դափնեկիր Նարայանա Մուրտին։
2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին շրջանառության մեջ է դրվում երկու նամականիշով գեղաթերթիկ և հատուկ ծրար՝ նվիրված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Գեղաթերթիկի յուրաքանչյուր նամականիշն ունի 400 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Գեղաթերթիկի նամականիշերի վրա պատկերված են մրցանակակրին տրվող հուշախորհրդանիշը և ոսկե մեդալը: Գեղաթերթիկի վրա առկա է «ԲԱՐՁՐ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՆԵՐԴՐՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՄՐՑԱՆԱԿ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2023 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 14-րդ դափնեկիրը՝ «Ինֆոսիս» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին:
Հատուկ ծրարի վրա փակցված է 2024 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի նախորդ տարիների մրցանակակիրներներն են․
-Քրեյգ Ռ. Բարեթ` «Ինտել» կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ (2010)
-Ստիվ Վոզնյակ` «Apple Computer» կորպորացիայի համահիմնադիր (2011)
-Ֆեդերիկո Ֆաջին` «Synaptics» ընկերության պատվավոր նախագահ, «Ֆեդերիկո և Էլվիա Ֆաջին» հիմնադրամի նախագահ (2012)
-Ցուգիո Մակիմոտո` Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն (2013)

The laureate of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through IT for 2023 Narayana Murthy, Founder of “Infosys”, visited Viva for participation in a joint press conference. Today on November 15, during the award ceremony at the Residence of the President of Armenia, Narayana Murthy, who is on a visit to Armenia, will receive the well-deserved award in high-tech industry. For fourteen years in a row, the General Partner of the award is Viva.
The joint press conference was presided by the laureate of the State Award Narayana Murthy, Viva General Director Armen Avetisian, Deputy Minister of High-Tech Industries of Armenia Ruben Simonyan, “Synopsys Armenia” Director, Head of GIT Award Executive Board Hovik Musayelyan.
Viva Armenia General Director Armen Avetisian opened the press conference and welcomed guests. “I am pleased to welcome Mr. Narayana Murthy at our Company. Mr. Murthy is one of the leading experts in the field of high technologies. “Infosys” is a global leader in software services, entertaining an undisputed reputation as the largest developer of software, as well as physical and technological infrastructure. For 14 years, Viva has been supporting the IT sector in our country, that’s why we've been supporting this important event for 14 years․ The number of technology companies and startups in Armenia is increasing every year, which indicates a significant potential for the high-tech sector in the country. Today's meeting is a great opportunity to capture this potential, as well as to review and rethink our vision of the future. I would like to express my gratitude to everyone involved in this important initiative, and I am confident that together we can make a significant contribution to the further development of high technologies in Armenia,” Armen Avetisian said.
“It is a great honor for Armenia to present a state award to distinguished figures in the technological field who have profoundly influenced global technological advancement. Our goal is to drive economic progress through knowledge-based, innovative solutions - an objective clearly reflected in the programs of the Armenian Government. This annual award ceremony, which draws industry giants to Armenia, showcases the transformative work of those who shape the world and further solidifies our commitment to positioning Armenia as a technological hub on the global stage. N. R. Narayana Murthy’s journey serves as an inspiring example for young people, showing what can be achieved through talent and perseverance. I am confident that this award ceremony, and the opportunity for our youth to engage with Mr. Murthy, will inspire many to follow in his footsteps, motivated by his insights, achievements, and legacy,” RA Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan said.
“We are delighted that Armenia hosts the legends of the ICT sector every year. According to our data, Armenia is the only country that honors people who have made a significant contribution to the ICT sector. As the second laureate of the award ceremony, Steve Wozniak, said, "This award is the Nobel Prize of the IT field," which makes us very excited on the one hand, and on the other, it is a great responsibility. This is another important step in recognizing Armenia worldwide as a country that honors international technological legends,” Director of “Synopsys Armenia”, Head of Executive Board Hovik Musayelyan said.
Narayana Murthy is a key figure in India's IT revolution. With his vision, leadership, and relentless dedication, he has founded “Infosys” and turned it into a highly innovative global software services company. Today, “Infosys” is listed on both the New York Stock Exchange and the Bombay (Mumbai) Stock Exchange, boasting a market capitalization of approximately $18 billion and $82.87 billion as of February 2024.
Emerging from a humble background, he has become a true leader, opening the doors of the global market to Indian talent․
In 2014, he was ranked 13th among CNBC’s 25 global business leaders. Fortune magazine listed him among the ‘12 greatest entrepreneurs of our time’ in 2012. He received Padma Vibhushan from India in 2008, Officer of Legion d’honneur from France in 2008, and CBE from Britain in 2007. The Economist ranked him among the 10 most-admired global business leaders in 2005. The Financial Times’ list of “Business pioneers in technology” ranked him among the top 10 in March 2015.
"I am deeply honored to receive the Global High-Tech Award from Armenia, joining a distinguished group of previous laureates who have made significant contributions to the world of technology. This award highlights the vital role of innovation in driving progress, and I am excited about the opportunities of potential collaboration between Armenia and the global tech community to continue advancing these efforts.”, - said the laureate of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through IT for 2023 Narayana Murthy.
On November 15th, 2024, a souvenir sheet with two stamps and a Special Cover dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech sphere” have been put into circulation.
Each postage stamp of the souvenir sheet has the nominal value of 400 AMD. The postage stamps of the souvenir sheet depict the memorial souvenir given to the laureate and the commemorative gold medal.
The souvenir sheet depicts the inscription “STATE AWARD OF THE REPUBLIC OF ARMENIA FOR GLOBAL CONTRIBUTION IN HIGH-TECH SPHERE” in Armenian and English languages.The Special Cover depicts Narayana Murthy, the 14th Laureate of the 2023 State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in High-Tech sphere, the Founder of “Infosys” Company.
A souvenir sheet with two postage stamps dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution in IT sphere” and issued in 2024 is attached on the Special Cover.
The winners of recent years of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through IT are prominent figures like:
Former CEO of “Intel Corporation” Craig Barrett (2010)
Co-Founder of “Apple Inc.” Steve Wozniak (2011)
Chairman Emeritus of “Synaptics, Inc.” Federico Faggin (2012)
Chairman of the Society of Semiconductor Industry Seniors and “Techno Vision” Tsugio Makimoto (2013)