Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը նոր թեմա չէ. լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ կոմունիկացիաների մասին հայտարարություններին։
Նա նշել է, որ 2020 թ.-ի եռակողմ հայտարարությունն ունի հատուկ կետ. «Դա մատնանշում է այն պարտավորությունները, որոնք Հայաստանը ստանձնում է։ Այս թեման արդեն երկար քննարկվում է։ Երեքուկես տարվա քննարկումներից հետո մենք ուշացած ենք համարում «պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել» արտահայտությունը։ Այդ պայմանավորվածությունը պետք է վաղուց ձեռք բերվեր։ Եթե դրա վերաբերյալ պաշտոնական փաստաթուղթ դեռ չկա, եթե Հայաստանն այդ ուղղությամբ աշխատանք չի սկսել, ուրեմն դեռ բաց հարցեր կան։
Իսկ Ադրբեջանի տարածքում, արդեն երկար ժամանակ է՝ արագ տեմպերով աշխատանքներ են տարվում տրանսպորտային-կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքի ստեղծման ուղղությամբ, որն առաջիկայում կհասցվի Հայաստանի հետ սահմանին»,-ասել  է նա։

Открытие транспортных коммуникаций между Азербайджаном и Арменией – не новая тема, заявил журналистам министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, отвечая на заявления премьер-министра Никола Пашиняна по поводу открытия коммуникаций.
Он отметил, что в трехстороннем заявлении от 2020 года есть специальный пункт: «В нём указаны обязательства, которые берет на себя Армения. Эта тема уже долго обсуждается. После трех с половиной лет обсуждений мы считаем запоздалым выражение «договоренность достигнута». Этой договоренности следовало достигнуть давно. Если официального документа по этому поводу пока нет, если Армения не начала работу в этом направлении, значит, все еще есть открытые вопросы.
А на территории Азербайджана уже долгое время в стремительном темпе ведутся работы по созданию транспортно-коммуникационной инфраструктуры, которая в ближайшее время будет доведена до границы с Арменией»,- заявил Байрамов.