Այն տեսլականը, որը նկարագրված է ՀՀ Անկախության հռչակագրում, ըստ էության,  շատ անիրական է պատկերում Հայաստանի անկախ Հանրապետությունը, ուստի կիսում եմ վարչապետի մոտեցումը, ըստ որի, Անկախության հռչակագիրը Հայաստանի չգոյության մասին է, ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
Նա  նաև ավելացրեց, որ այս կոնտեքստում իրավական գնահատականի մասով,  շատ կարևոր էր սեպտեմբերի 26-ի ՍԴ-ի որոշումը.«Իհարկե, ես չեմ ցանկանա բարձր դատարանի որոշմանը մեկնաբանություններ տալ, բայց այդ որոշումը որոշակիորեն ամրապնդում է Փաշինյանի տեսակետը։ Այս խոսակցությունը բացառապես ներհայաստանյան է եղել, այն եղել է իրական Հայաստանի գաղափարի շուրջ։ Ու ես չեմ հասկանում այն ենթադրությունը, թե որևէ ներհայաստանյան խոսույթ ՀՀ հանրության և  կառավարության հետ կարող է ինչ-որ տեղից պարտադրված լինել»։
Հարցին, թե նմանատիպ հայտարարությունները հող չեն նախապատրաստո՞ւմ Բաքվի համար, որ հիմա էլ կառչի Անկախության հռչակագրից՝ Խանդանյանը պատասխանեց.«Գիտեք, թեմաներ կան, որ մենք չենք կարող ՀՀ հանրության հետ մտնենք սենյակ և ոչ հրապարակային խոսակցություն ունենանք։ Դա  չպիտի  պատճառ լինի, որ մենք դադարեցնենք հանրության հետ խոսակցությունը, քանի որ դա կնշանակի, որ մենք հեռանում ենք ժողովրդից և չենք խոսում այն իրական խնդիրների մասին, որոնք կան մեր երկրում։ Այն հռետորաբանությանը, պահանջներին, որոնք գալիս են Ադրբեջանից, արձագանք է հնչում։ Վարչապետն էլ հարցուպատասխանի ժամանակ արձագանքեց Սահմանադրության փոփոխության մասին խոսակցություններին»։
Լրագրողները Խանդանյանից փորձեցին ճշտել՝ ընդունո՞ւմ է, որ 1915 թվականին Թուրքիան հայերին ցեղասպանել է, թե՞ նա էլ է արդեն դա սպառնալիք համարում ՀՀ-ի համար։
«Կարծում եմ, որ ձեր հարցը էթիկապես ոչ կոռեկտ է, ի՞նչ է նշանակում՝  «Դուք գոնե ընդունում եք»։ Այդ հարցը ինչպե՞ս է ձեր մտքով անցնում։ Դուք պատկերացնո՞ւմ  եք մի հայ մարդու, որ ասի՝ ոչ, չեմ ընդունում։ Անհնար է այդպիսի բան»։

Видение, описанное в Декларации независимости Армении, на самом деле является очень нереальной картиной независимой Республики Армения, поэтому я разделяю подход премьер-министра, согласно которому Декларация независимости говорит о несуществовании Армении. Об этом заявил председатель постоянной Комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян.
Он также добавил, что с точки зрения правовой оценки в этом контексте очень важным является решение КС от 26 сентября. "Конечно, мне не хотелось бы комментировать решение верховного суда, но это решение несколько укрепляет точку зрения Пашиняна. Разговор этот был исключительно внутриармянский, речь шла об идее реальной Армении. И я не понимаю предположения, что какой-либо внутриармянский дискурс с общественностью и правительством Республики Армения может быть навязан извне».
На вопрос, не подготавливают ли подобные заявления почву для того, чтобы Баку придерживался Декларации независимости, Ханданян ответил: ««Знаете, есть темы, на которые мы не можем войти в комнату с общественностью РА и не поговорить публично. Это не должно быть для нас поводом прекратить общение с общественностью, потому что это означало бы, что мы отстраняемся от народа и не говорим о реальных проблемах, которые существуют в нашей стране. Мы реагируем на риторику и требования, исходящие из Азербайджана. На раговоры об изменении Конституции премьер-министр также отреагировал в ходе сессии вопросов и ответов.
Журналисты попытались выяснить у Ханданяна, признает ли он, что Турция совершила геноцид армян в 1915 году, или же он также считает этот разговор угрозой для Армении.
«Я думаю, что ваш вопрос этически некорректен. Что означает «Вы хотя бы признаете»?» Как этот вопрос приходит вам в голову? Можете ли вы представить себе армянина, говорящего: «Нет, я этого не признаю?» Такое невозможно».