«Իմ գիտակցական կյանքի, զինվորական կյանքի ամբողջ էներգիան նվիրել եմ Պաշտպանության բանակին։ Երբ ասվել է, որ ՊԲ-ն տարածաշրջանի ամենից մարտունակ բանակն է, չափազանցված գնահատական չի եղել»,-«Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
Նա ընդգծել է նաև՝ ՊԲ-ն միայնակ ավելի հզոր էր, քան տարածաշրջանի երեք բանակները միասին։ «Այդպիսի բանակ ենք ունեցել և այդպիսի զավակի կորուստը, իհարկե, ցավ է։ Պաշտպանության բանակն իմ արու զավակն էր։
Ինձ նման հազարավոր մարդիկ իրենց ամբողջ գիտակցական կյանքը նվիրել են Պաշտպանության բանակին։ Այսօր չկա ՊԲ-ն, բայց կան թոռները, պիտի նորից ստեղծենք այն, ինչը մեզ անհրաժեշտ է՝ առանց էմոցիաներին տրվելու, առանց սխալ գնահատականների, առանց անցյալով ապրելու։ Անցյալը հետևություն անելու համար անհրաժեշտ է, բայց անցյալով ապրելը պարտություն է։
Երբ ինձ հարցնում էին՝ Աղդամը՝ Ակնան, քո հայրենի՞քն էր, Արցա՞խ էր, ասում էի՝ այո՛, եթե հիմա հարցնեք՝ Ստեփանակերտը հայկակա՞ն է, ասելու եմ՝ ո՛չ, որովհետև հայ չկա ապրող։ Պետք է իմանանք, որ մերն է եղել Արցախը, ցանկացած պարտություն նոր հնարավորության սկիզբ է։ Այդպես պետք է առաջնորդվել։ Այսօր անելիք ունենք՝ մի փամփուշտ՝ ուղղությունը՝ դեպի Ստեփանակերտ, որ կարող է մի օր պայթել, հասնել Ստեփանակերտ»։

«Всю энергию своей сознательной, военной жизни я посвятил Армии обороны. Когда было сказано, что Армия обороны – самая боеспособная армия в регионе, это не было преувеличением»,- рассказал в программе "Объектив" бывший командующий Армией обороны Арцаха, генерал-полковник Мовсес Акопян.
Он также подчеркнул, что сама по себе Армия обороны превосходила три армии региона вместе взятые. «У нас была такая армия, и потеря такого дитя – это, конечно, боль. Армия обороны была моим сыном.
Тысячи таких людей, как я, всю свою сознательную жизнь посвятили Армии обороны. Сегодня нет Армии обороны, но есть внуки, мы должны заново создавать то, что нам нужно, не поддаваясь эмоциям, без неверных оценок, не живя прошлым. Нам нужно прошлое, чтобы делать выводы, но жить прошлым – это поражение.
Когда меня спрашивали, был ли Агдам, Акна, вашей родиной, был ли это Арцах, я отвечал: да, если бы вы меня сейчас спросили, армянский ли Степанакерт, я бы ответил нет, потому что там не живут армяне. Мы должны знать, что Арцах был нашим, любое поражение – это начало новых возможностей. Вот как нужно руководствоваться. Сегодня нам есть чем заняться. Пуля, направляющаяся в сторону Степанакерта и которая однажды может взорваться, долететь до Степанакерта».