«Ինչպես հայտնի է, Բայդենի վարչակազմը ակտիվ միջնորդ էր հայ-ադրբեջանական (ինչպես նաև հայ-թուրքական) հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Հենց այդ պատճառով էր, որ հեռացող նախագահ Բայդենն իր նամակներով կոչ էր անում Ալիևին և Փաշինյանին մինչ տարեվերջ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը: Նա օբյեկտիվորեն ցանկություն ուներ ստանալ իր դափնիները՝ որպես այս նախաձեռնության միջնորդ: Եթե Հարիսի հաղթանակի պարագայում դեմոկրատների քաղաքական կուրսի շարունակականությունը ապահովված կլիներ, ապա Թրամփի պարագայում նման հեռանկար չկա:
Եթե իրերին նայենք ռեալ, ապա այստեղ ուրվագծվում են հետևյալ սցենարները.
1. Թրամփի վարչակազմը մի կողմից չի ցանկանա արագ ստորագրման սցենարը, քանի որ նման պարագայում պետք է ընդունի, որ դափնիները պատկանում են Բայդենի վարչակազմին, կամ գոնե կիսի դրանք դեմոկրատների հետ: Մյուս կողմից Թրամփը կարող է ձգձգել բանակցություններն ու պայմանագրի կնքման գործընթացը այնքան ժամանակ, որ դափնիները իրեն վերագրվեն՝ մանավանդ, հաշվի առնելով այն, որ Թրամփին անհրաժեշտ են խաղաղության հաստատման հաջողված պատմություններ (success stories): Ժամանակի ձգձգման սցենարն, իհարկե, բխում է նաև Բաքվի շահերից, քանի որ Ադրբեջանն ավելի շատ կպահանջի Հայաստանից և ավելի քիչ ճնշումների կենթարկվի:
2. Երկրորդ սցենարն այն է, որ Թրամփն ընդհանրապես ակտիվ ներգրավվածություն չունենա Հարավային Կովկասում և մեր ռեգիոնի բոլոր նախաձեռնություններն անցնեն Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան տարածաշրջանային խաղացողների խաղադաշտ: Սա նույնպես բխում է Բաքվի շահերից, քանի որ Ադրբեջանի վրա ճնշումներ չեն լինի, իսկ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, ունակ է պայմանավորվել Թեհրանի, Անկարայի և Մոսկվայի հետ: Այս սցենարն, իհարկե, դիսբալանսավորելու է տարածաշրջանն այն տեսանկյունից, որ Ամերիկայի բացակայությունը ազատում է բոլոր խաղացողների ձեռքերը և ինչպես ցանկացած հավասարակշռության փլուզում, բերում է հաղթող բևեռի ազդեցության աճի:
3. Երրորդ սցենարը դա էսկալացիայի աճն է Իրանի շուրջ, ինչը տարածաշրջանը կարող է դարձնել «проходной двор» բոլոր բացասական հետևանքներով»։

Международник Сурен Саргсян написал:
«Как известно, администрация Байдена была активным посредником в процессе армяно-азербайджанских (а также армяно-турецких) отношений. Именно по этой причине уходящий президент Байден в своих письмах призывал Алиева и Пашиняна подписать мирное соглашение до конца года. Он объективно желал получить лавры посредника в этой инициативе. Если в случае победы Харрис продолжение политического курса демократов было бы обеспечено, то в случае Трампа такой перспективы нет.
Если смотреть на вещи реалистично, то здесь намечаются следующие сценарии:
1. С одной стороны, администрация Трампа не захочет сценария быстрого подписания, поскольку в таком случае ей придется признать, что лавры принадлежат администрации Байдена, или хотя бы разделить их с демократами. С другой стороны, Трамп может затянуть переговоры и процесс заключения соглашения до тех пор, пока ему не припишут лавры, особенно учитывая, что Трампу нужны успешные истории установления мира (success stories)․ Конечно, сценарий оттягивания времени также в интересах Баку, поскольку Азербайджан будет требовать от Армении большего и будет подвергаться меньшему давлению.
2. Второй сценарий - у Трампа может не быть активной вовлеченности на Южном Кавказе и все инициативы нашего региона перейдут на игровое поле региональных игроков Россия-Турция-Иран. Это также в интересах Баку, поскольку давления на Азербайджан не будет, а Азербайджан, в отличие от Армении, способен договариваться с Тегераном, Анкарой и Москвой. Этот сценарий, конечно, дисбалансирует регион с той точки зрения, что отсутствие Америки развязывает руки всем игрокам и, как любой коллапс баланса, приводит к усилению влияния полюса-победителя.
3. Третий сценарий – нарастание эскалации вокруг Ирана, что может превратить регион в «проходной двор» со всеми вытекающими негативными последствиями».