ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը, որը Բաքվում մասնակցում էր ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության COP-29 գագաթնաժողովին, բախվել է Ադրբեջանի կառավարության հովանավորած բողոքի ակցիաներին: Ֆրենկ Փալոնի պաշտոնական կայքում այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել:
«Չնայած նրան, որ Ալիևը կոշտ ցույցեր է կազմակերպում ինձ խանգարելու համար, ես շարունակելու եմ պայքարել Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանության, հայ բանտարկյալների ազատ արձակման և խաղաղության համաձայնագրի համար, որը խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին»,- X-ում գրել է Փալոնը։
Նշվում է, որ բողոքի ակցիաների մասնակիցները հետապնդել են Փալոոին թե՛ գագաթնաժողովի ընթացքում, թե՛ հյուրանոցում: Կոնգրեսականը խուսափել է ֆիզիկական վնասներից միայն ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի միջամտության շնորհիվ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն արգելել է Փալոնին մասնակցել իր և ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների հանդիպմանը: Չնայած Փալոնը հանդիպում էր խնդրել Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անունից` նրան հատուկ ցուցակից հեռացրել են։

Конгрессмен США Фрэнк Паллоне, участвовавший в саммите ООН по изменению климата COP 29 В Баку, столкнулся с протестами, спонсируемыми правительством Азербайджана. Об этом Паллоне собщил на своей странице в соцсети.
«Несмотря на то, что Алиев устраивает жесткие демонстрации, чтобы помешать мне, я продолжу бороться за территориальный суверенитет Армении, освобождение армянских пленных и мирное соглашение, которое принесет мир в регион», - написал Паллоне в сети X.
Отмечается, что протестующие преследовали Паллоне как во время саммита, так и в отеле. Конгрессмену удалось избежать физического ущерба только благодаря вмешательству Государственного департамента США.