Երվանդ Քոչարի թանգարանից անհետացել են նկարչի 7 ստեղծագործություններ՝ մոտ 500.000 դոլար արժողության, այս մասին ահազանգում են «Քոչար» մշակութային հիմնադրամից։
Երվանդ Քոչարի որդին՝ կինոռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը և փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը վաղը փաստեր են ներկայացնելու։
Նշվում է, որ այս մասին ահազանգել են նաև ՀՀ կառավարությանը, այժմ գործը ՀՀ քննչական կոմիտեում է։
«Կասկածներ կան նաև թանգարանում գտնվող պետական գույք հանդիսացող ստեղծագործությունների բնօրինակ լինելու, ինչպես նաև ապօրինի գործարքների հետ կապված։
Երվանդ Քոչարի ժառանգությունը վտանգված է, Հայաստանի պետությունը կարող է կանգնել փաստի առաջ», - ասվում է հաղորդագրությունում։

Из музея Ерванда Кочара исчезли семь работ художника стоимостью около 500 000 долларов. С таким заявлением выступил культурный фонд «Кочар».
«20 ноября, в 12: 00, в зале Карин отеля IBIS (адрес: Северный проспект 5/1) сын Ерванда Кочара, кинорежиссер Рубен Кочар и адвокат Тигран Атанесян представят факты.
О происшедшем было сообщено правительству Армении, сейчас дело находится в Следственном комитете Армении.
Есть также сомнения в подлинности произведений искусства, находящихся в государственной собственности в музее, а также в незаконных сделках.
Наследие Ерванда Кочара находится под угрозой, армянское государство может встать перед фактом»,- говорится в распространенном заявлении.