Իշխանություններին հաշվիչ փայտիկներ եմ նվիրելու, որովհետև, ինչպես երևում է, նրանք դպրոցում մաթեմատիկա չեն անցել. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Իզաբելլա Աբգարյանը՝ անդրադառնալով տրանսպորտի թանկացմանը զուգահեռ 600 մլն դրամի ամանորյա գնումների և քաղաքապետարանի մյուս ճոխ ծախսերի նախաձեռնություններին։
«Ամեն անգամ, երբ բարձրաձայնում ենք իրենց ճոխ ծասերը, ասում են՝ դե, այստեղ միլիոն է, իսկ այնտեղ միլիարդ է պետք։ Իրենք չեն հասկանում, որ միլիարդը բաղկացած է բազմաթիվ միլիոններից, որոնք կարելի է տնտեսել և կդառնա այդ միլիարդը»,-ասաց նա։
Աբգարյանը նշեց, որ այս իշխանությունների համար միշտ էլ առաջնահերթություն է եղել շոուներ ցույց տալը, մարդիկ ուրախանան, սելֆիներ անեն. «Իսկ որ մարդիկ հունվարից տրանսպորտով չեն կարողանալու երթևեկել, իրենց շատ քիչ է հետաքրքրում, որովհետև գիտեն՝ մեր ժողովուրդը հարմարվող է․ մի ճար կանեն, մեկից փող կվերցնեն, երեխային ավելի քիչ սնունդ կառնեն, բայց բնական է՝ ստիպված այդ փողը կտան, որ հասնեն աշխատանքի կամ ուսման»։
Ընդդիմադիր ավագանու անդամը համաձայնում է՝ շատերը չեն հասկանում, թե հունվարից տրանսպորտի գնի թանկացումն ում համար ինչքան է լինելու և շատերն անակնկալի են գալու. «Իշխանությանը հաջողվել է խճճելով փաթեթները, բարդացնելով սխեման, հետո զեղչերը նույն ձևով խճճելով՝ ցույց տալ, թե իրենք մտածում են հասարակության մասին, նույնիսկ հայտարարեցին, թե ավելի էժան է լինելու ոմանց համար, իսկ այդ «ոմանքը» շատ-շատ փոքր մաս է կազմում»։
Դիտարկմանը, գուցե, անակնկալի գան, որից հետո բողոքի ալիք բարձրանա՝ Աբգարյանը նշեց, որ դրա մասին էլ են մտածել. «Նախ հայտարարեցին, որ կթանկանա սեպտեմբերից, բայց գիտենք, թե սեպտեմբերին ինչ ծանրաբեռնված երթևեկություն է լինում, և այդ ժամանակ կարող է բոլորը հայտնվեն փողոցում, տեղափոխեցին հունվարի 1, երբ Նոր տարի է, մարդիկ տանն են, ընտանիքի հետ են, երթևեկող քիչ մարդ կլինի։ Բայց, միևնույնն է, ցանկացած սոցիալական թանկացում կուտակվում, կուտակվում է և մի օր պայթում է սոցիալական բունտի տեսքով»,-ասաց նա։
Տրանսպորտից օգտվող ընտանիքի համար, ըստ Աբգարյանի, թանկացումները բավական շոշափելի կլինեն, քանի որ դպրոցականներին, ուսանողներին տրված զեղչային փաթեթը շատ քիչ է։ «Էլ ավելի շատ է թանկանում տրոլեյբուսի ուղևորների համար, որոնք հենց թոշակառուներն ու աշակերտներն են։ Տրոլեյբուսը Երևանում միշտ եղել է սոցիալական տրանսպորտ։ Եթե սովորական մարդու համար թանկացումը 70 տոկոս է լինում, նրանց համար 140 է դառնում»,-ասաց նա։
Խոսելով իրենց խմբակցության անելիքներից՝ ասաց, որ, բացի ստորագրությունները, իրենք մուտքագրել են ավագանու որոշման նախագիծ, ըստ որի, եղած փաթեթներին ավելանում է ևս մեկ կետ, այն է՝ մեկ ուղևորության համար վճարելու հնարավորություն, ինչը այսօր չկա, որը կարժենա 100 դրամ։
«Եթե դուք պատրաստ եք 90 րոպե 3 ուղևորության համար 300 դրամով նվազագույն փաթեթ առաջարկել, ուրեմն՝ մեկ ուղևորությունն էլ 100 դրամով պետք է մնա»,-ասաց նա։
Կհաջողի նախագիծը, թե ոչ՝ ասաց, որ կրկին կախված է «Հանրային ձայն» խմբակցության «այն երկու անձից, որոնք միշտ օգնում են իշխանությանը բոլոր թանկացումների դեպքում»․

Я подарю властям счетные палочки, потому что в школе видимо математику не изучали. Об этом в беседе с Aysor.am заявила член фракции «Национальный прогресс» Совета старейшин Еревана Изабелла Абгарян, имея в виду предновогодние покупки на сумму 600 млн драмов и другие щедрые расходы, предпринятые мэрией параллельно с повышением цен на транспорт.
«Каждый раз, когда мы говорим об их щедрых расходах, они говорят: ну нужен миллион, а там нужен миллиард. Они не понимают, что миллиард состоит из многих миллионов, которые можно сэкономить, и они станут этим миллиардом», - сказала она.
Абгарян отметила, что для этих властей всегда было приоритетом показывать шоу, радовать людей, делать селфи.
«Их не интересует, что с января люди не смогут ездить на транспорте, потому что они знают, что наш народ легко адаптируется: они найдут способ, займут у кого-нибудь денег, будут покупать меньше еды для ребенка, но естественно, что им придется заплатить эти деньги, чтобы добраться до места работы или учебы».
Оппозиционный член Совета старейшин согласна с тем, что многие не понимают, насколько для кого и в какой степени произойдет повышение цен на транспорт с января, и многие удивятся в будущем. «Властям удалось усложнить пакеты, усложнить схему, затем таким же образом усложнить льготы, чтобы показать, что они заботятся о населении, они даже заявили, что для некоторых это будет дешевле, но эти «некоторые» — это очень малая часть».
"Сначала объявили, что с сентября цены на транспорт повысят, но мы знаем, насколько загружено движение в городе в сентябре, и в это время каждый может выйти на улицу и поднять бунт, они перенесли это на 1 января, когда будет Новый год, люди будут находиться дома, с семьями, в транспорте людей будет мало. Но, тем не менее, любое социальное повышение цен накапливается, накапливается и однажды взрывается в виде социального бунта", - сказала она.
По словам Абгарян, повышение цен на транспорт будет весьма ощутимым для семей, пользующихся транспортом, поскольку льготный пакет, предоставляемый школьникам и студентам, очень мал.
"Стоимость проезда для пассажиров троллейбусов - пенсионеров и студентов - увеличивается еще больше. Троллейбус всегда был социальным транспортом в Ереване. Если для обычного человека рост цен составит 70 процентов, то для них - 140 процентов", - сказала она.
Говоря о шагах, предпринятых их фракцией, она рассказала, что помимо подписей они представили проект решения Совета старейшин, согласно которому к существующим пакетам добавляется еще один пункт, то есть возможность оплаты за одну поездку, которой сегодня нет, она будет стоить 100 драмов.
"Если вы готовы предложить минимальный пакет в 300 драмов за 3 поездки по 90 минут, то одна поездка должна остаться на уровне 100 драмов", - сказала она.
Одобрят они этот проект или нет, по ее словам, опять-таки зависит от "тех двух человек из фракции "Общественный голос", которые всегда помогают властям при повышении цен".