Ադրբեջանը փորձում է խեղաթյուրել Էներգետիկ խարտիայի բովանդակությունն ու նպատակը, քանի որ դրա նպատակն էներգետիկ ոլորտում կայուն ներդրումների և առևտրի շրջանակի ամրապնդումն է, իսկ ադրբեջանական կողմը սա փորձում է ինչ-որ չափով կապել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշել են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից՝ անդրադառնալով 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարության կողմից Հայաստանի դեմ հայցի հիմնական փաստաթղթի՝ Մշտական ​​արբիտրաժային դատարան ներկայացնելուն, որի համաձայն՝ Հայաստանն, իբրև թե, խախտել է էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքները։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի պարզաբանմամբ՝ այստեղ խոսքը չի գնում որևէ նոր հայցի մասին․ սա դեռևս 2023 թվականի փետրվարի 27-ի՝ Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի հիման վրա արբիտրաժային ծանուցման ներկայացման մասին է։ Այս վարույթի քննությունն արդեն իսկ մեկնարկել է 2023 թվականին։
«Տեղի է ունեցել առաջին ընթացակարգային նիստը, ձևավորվել է տրիբունալ, որը քննել և ընթացակարգային որոշում է կայացրել, թե ինչպես պետք է վարույթն իրականացվի, և նիստից հետո սահմանվել է նաև ընթացակարգային ժամանակահատվածը, թե կողմերն ինչ ժամկետներում պետք է ներկայացնեն իրենց գրավոր դիտարկումներն ու դիրքորոշումները», - նշել են ներկայացուցչությունից։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ սա առաջին փաստաթուղթն է, որը պետք է ներկայացվեր ընթացակարգային որոշումից հետո, և ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է իր ամբողջական հայցադիմումը, որովհետև արբիտրաժային ծանուցումը, որպես այդպիսին, գործի մեկնարկի համար ներկայացվող փաստաթուղթ է, բայց հայցադիմումը ներկայացվում է արդեն հետագա փուլերում․ «Սա արբիտրաժային նույն վարույթի շրջանակներում ամբողջական հայցադիմումն է, որը ներկայացվել է Ադրբեջանի կողմից»։ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի դիտարկմամբ՝ այս արբիտրաժային վարույթը համակարգվում է Մշտական արբիտրաժային դատարանի կողմից, և եթե նայենք այդ դատարանի կայքում, ապա կտեսնենք, որ կա սահմանված ժամանակացույցը, և ադրբեջանական կողմն ուղղակի ժամանակացույցի համաձայն ներկայացրել է հայցադիմում, որից հետո արդեն հայկական կողմը կանդրադառնա տրիբունալի իրավազորության հարցերին, ինչից հետո կներկայացնի իր դիտարկումներն ու առարկությունները։
«Սա, միգուցե, Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված վերջին որոշումների պատճառով է, որոնցում Ադրբեջանը պարտություն է կրել, և հիմա փորձում է նոր լույսի ներքո ներկայացնել այս գործը, այսինքն՝ զուտ վերահաստատում են այն արբիտրաժային վարույթը, որը մեկնարկել է դեռևս 2023 թվականին», - նկատել են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից։
Պարզաբանելով, թե որն է սույն վարույթի բուն էությունը և ինչ ընթացակարգեր են հաջորդելու վարույթի շրջանակեներում՝ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից նշեցին, որ այն ներկայացվել է Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի հիման վրա։
«Ադրբեջանական կողմից փորձ է արվում խեղաթյուրել այդ խարտիայի բովանդակությունն ու նպատակը, քանի որ խարտիայի նպատակն էներգետիկ ոլորտում կայուն ներդրումների և առևտրի շրջանակի ամրապնդումն է։ Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը սա փորձում է ինչ-որ չափով կապել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ», - ընդգծել են գրասենյակից՝ հավելելով, որ հայկական կողմն իր դիրքորոշումն ու դիտարկումները կներկայացնի արբիտրաժային վարույթի շրջանակներում։ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից նաև հավելեցին, որ, այդուհանդերձ, տրիբունալը դեռևս պետք է ճանաչի, որ գործը քննելու իրավազորություն ունի, ինչպես, օրինակ, Արդարադատության միջազգային դատարանն էր նման քննություն իրականացրել. «Կողմերը ներկայացրել էին նախնական առարկություններ և դատարանը պետք է ճանաչեր, որ նա ունի իրավազորություն՝ քննելու այդ վարույթը։ Նմանատիպ կերպով այս դեպքում նաև արբիտրաժային տրիբունալը պետք է ճանաչի իրավազորությունը։ Եթե արբիտրաժը ճանաչի, որ տրիբունալն այս գործը քննելու իրավազորություն չունի, այդ դեպքում գործը հետագա զարգացում չի ունենա»։
Ավելի վաղ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարությունը Մշտական ​​արբիտրաժային դատարան է ներկայացրել Հայաստանի դեմ հայցի հիմնական փաստաթուղթը՝ մեղադրելով հայկական կողմին, իբրև թե, էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքները խախտելու համար։

Азербайджан пытается исказить содержание и цель Энергетической хартии, поскольку ее целью является укрепление рамок устойчивых инвестиций и торговли в энергетическом секторе, а азербайджанская сторона пытается как-то связать это с нагорно-карабахским конфликтом. Об этом Арменпресс заявили в офисе представителя по международно-правовым вопросам, ссылаясь на представление 19 ноября 2024 года правительством Азербайджана в Постоянную арбитражную палату основного документа иска против Армении, согласно которому Армения якобы нарушила суверенные права Азербайджана.
Согласно разъяснению представительства, ни о каком новом иске здесь речь не идет. Речь - о подаче еще 27 февраля 2023 года арбитражного уведомления на основании договора к Энергетической хартии. Рассмотрение этого дела началось еще в 2023 году.
«Состоялось первое процессуальное заседание, был образован трибунал, который рассмотрел и принял процессуальное решение о том, как следует вести разбирательство, а после заседания также был определен процессуальный срок, в течение которого стороны должны представить свои письменные заявления. наблюдения и позиции», - сообщили в представительстве.
Как заметили в представительстве, это первый документ, который должен был быть представлен после процессуального решения, а азербайджанская сторона подала свой иск в полном объеме, поскольку арбитражное уведомление, как таковое, является документом, представляемым для возбуждения дела, а иск подается уже на более поздних стадиях. «Это полный иск, поданный Азербайджаном в рамках того же арбитражного разбирательства».
По данным представительства представителя по международно-правовым вопросам, это арбитражное разбирательство координирует Постоянная палата арбитражного суда, и на сайте этого суда видно, что там установлен график, и азербайджанская сторона имеет подал иск точно по графику, после чего армянская сторона перейдет к рассмотрению вопросов юрисдикции трибунала, а затем представит свои замечания и возражения.
«Возможно, это связано с недавними решениями Международного суда, по которым Азербайджан проиграл, и теперь пытается представить это дело в новом свете: то есть просто подтверждает начатое еще в 2023 году арбитражное разбирательство», - отметили в представительстве представителя по международно-правовым вопросам.
Разъясняя суть этого разбирательства и какие процедуры будут следовать в его рамках, в представительстве отметили, что оно было подано на основании Договора к Энергетической хартии.
«Азербайджанская сторона пытается исказить содержание и цель этой хартии, поскольку целью хартии является укрепление основ устойчивых инвестиций и торговли в энергетическом секторе. Однако азербайджанская сторона пытается как-то связать это с нагорно-карабахским конфликтом», - подчеркнули в представительстве, добавив, что армянская сторона представит свою позицию и замечания в рамках арбитражного разбирательства.
В представительстве также добавили, что, тем не менее, трибунал все равно должен признать, что он обладает юрисдикцией на рассмотрение дела, как, например, такое исследование проводил Международный суд.
«Стороны представили предварительные возражения, и суд должен был признать, что он обладает юрисдикцией на рассмотрение этого дела. Аналогичным образом в этом случае арбитражный суд также должен признать юрисдикцию. Если арбитраж признает, что трибунал не обладает юрисдикцией для рассмотрения этого дела, то дело не получит дальнейшего развития», - отметили в представительстве.
Ранее азербайджанские СМИ сообщали, что 19 ноября 2024 года правительство Азербайджана представило в Постоянную арбитражную палату основной документ иска против Армении, обвинив армянскую сторону в якобы нарушении суверенных прав Азербайджана на энергоресурсы.