Հայաստանը Հնդկաստանի հետ բանակցություններ է վարում եւս 78 միավոր ATAGS քարշակող հրետանային համակարգեր գնելու շուրջ։ Այս մասին գրել է Indian Defence Research Wing (IDRW) պարբերականը։
«Դրանք հաջորդել են ATAGS-ների հաջող ցուցանիշներին, որոնք մատակարարվել են Հայաստան։ Դրանք դրսեւորել են բացառիկ հնարավորություններ՝ երկրի տարբեր լանդշաֆտներում։
Վեց հաուբիցից բաղկացած առաջին խմբաքանակը Հայաստանում լայն փորձարկումներ է անցել, այդ թվում բարձրլեռնային տեղանքում եւ հարթ վայրում։
Փորձարկումները հաստատել են ճշգրտությունը մեծ հեռավորություններում եւ բարձր հուսալիությունը, ինչը Հայաստանի իշխանություններին մղել է դիտարկելու ավելի մասշտաբային ծավալներով գնումների հնարավորությունը։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը ձգտում է ինտեգրել զինծառայողների ցանկությունները՝ կատարելագործելու համար ATAGS-ի հաջորդ խմբաքանակը։ Հատկանշական գործառույթներից է արդեն համակարգում ներառված հայերեն ինտերֆեյսը, ինչը հեշտացնում է գործադրումը։
Ակնկալվում է, որ հայկական բանակը կշարունակի աննշան թարմացումներն իր կոնկրետ պահանջներին հրետանային համակարգերի հետագա ադապտացման համար։
Հեռանկարային գործարքը լրացուցիչ 78 միավոր ATAGS-ի վերաբերյալ նշանավորում է եւս մեկ փուլ՝ Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ աճող պաշտպանական համագործակցությունում։ Մինչ այդ, Հայաստանը գնել էր Pinaka կայանքներ եւ այլ պաշտպանական սպառազինություն»,- գրել է պարբերականը։

Армения ведет переговоры о закупке 78 единиц буксируемой артиллерийской системы ATAGS. Об этом пишет издание Indian Defence Research Wing (IDRW)
«Это следует за успешными показателями ATAGS, ранее поставленных Армении, которые продемонстрировали исключительные возможности на различных ландшафтах страны.
Первая партия из шести гаубиц прошла обширные испытания в Армении, в том в высокогорной местности и на равнине.
Испытания подтвердили точность на больших расстояниях и высокую надежность, что побудило власти Армении рассмотреть возможность закупок в более масштабных объемах.
Министерство обороны Армении стремится интегрировать пожелания военнослужащих для усовершенствования следующей партии ATAGS. Среди примечательных функций, уже включенных в систему, - интерфейс на армянском языке, что упрощает эксплуатацию оружия.
Ожидается, что армянская армия предложит незначительные обновления для дальнейшей адаптации артиллерийской системы к своим конкретным требованиям.
Перспективная сделка на 78 дополнительных единиц ATAGS знаменует собой еще одну веху в растущем оборонном сотрудничестве между Арменией и Индией.