Ավտանգության ոլորտի կառավարման Ժնեւի կենտրոնի աշխատանքների իրականացումն առաջնային նշանակություն ունի հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության ամրապնդման համատեքստում: Այս մասին ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը՝ նոյեմբերի 21-ին հանդիպելով  Անվտանգության ոլորտի կառավարման Ժնեւի կենտրոնի (DCAF) Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի բաժնի պետի  տեղակալ Անթյե Ֆրիցի հետ, տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ-ից։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ հանձնաժողովի անդամներ Մարինա Ղազարյանը եւ Տիգրան Պարսիլյանը:
Զրուցակիցները կարեւորել են կառույցի եւ հանձնաժողովի միջեւ համագործակցության ընդլայնման եւ խորացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ համատեղ այցերի իրականացումը: «Անվտանգության ոլորտի կառավարման Ժնեւի կենտրոնի գործունեությունը նվիրված է ոլորտի կառավարման բարելավմանը, իսկ դա հիմնված է այնպիսի սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը եւ մարդու իրավունքների հարգումը: Կարծում եմ, որ  համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունն առավել քան արդիական է»,- նշել է Ռուստամ Բաքոյանը: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալն Անվտանգության ոլորտի կառավարման Ժնեւի կենտրոնի հետ համագործակցությունը կարեւոր է համարել օրենսդիր մակարդակում ոստիկանության, դատական համակարգի գործողություններում մարդու իրավունքների հարգման եւ պաշտպանության տեսանկյունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Անթյե Ֆրիցը նշել է, որ կառույցը երկար տարիներ աջակցել է Հայաստանի՝  անվտանգության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, սակայն համագործակցությունը եղել է մակերեսային: Նրա խոսքով 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո համագործակցությունը մտել է նոր փուլ՝ դառնալով առավել խոր ու էական:
Անթյե Ֆրիցը կարեւորել է հանձնաժողովի  կառավարող եւ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորների հետ համագործակցությունը՝ նկատի ունենալով կառույցի ապաքաղաքական լինելու հանգամանքը:

"Реализация работ Женевского центра управления сферой безопасности (DCAF) имеет приоритетное значение особенно в контексте защиты прав человека и укрепления демократии", - отметил зампредседателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян на встрече 21 ноября с замначальника отдела Европы и Центральной Азии DCAF Антье Фриц.
Во встрече также приняли участие члены комиссии М.Казарян и Т.Парсилян.
Собеседники подчеркнули необходимость расширения и углубления сотрудничества между структурой и комиссией, а также проведения взаимных визитов. “Деятельность DCAF призвана совершенствовать управление сферой и основана на таких принципах, как подотчетность, прозрачность и уважение прав человека. Полагаю, необходимость расширения сотрудничества более чем актуальна", - отметил Р.Бакоян. Зампредседателя комиссии НС счел сотрудничество с DCAF на законодательном уровне важным с точки зрения уважения и защиты прав человека в действиях полиции, судебной системы.
Выразив благодарность за прием, Антье Фриц отметила, что организация в течение долгих лет содействовала проведению реформ РА в сфере безопасности, однако сотрудничество было поверхностным. По ее словам, после бархатной революции 2018 г. взаимодействие вступило в новую фазу, став более глубоким и существенным.
Антье Фриц подчеркнула важность сотрудничества с депутатами правящей и оппозиционных фракций, учитывая аполитичность структуры.