Կառավարության այսօրվա նիստին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հայտարարեց, որ առաջարկվում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար հունվար-դեկտեմբեր ամսիների համար սոցիալական աջակցության նոր ծրագիր հաստատել:
«Տարվա ընթացքում մենք կնվազեցնենք գույքի աջակցությունը, բայց կբարձրացնենք աջակցության հասցեականությունը՝ շեշտելով թիրախ  խմբերին:  Այսպիսով, 2025 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին տրամադրվող սոցիալական աջակցության ամսական չափը կկազմի 50 հազար դրամ: Այս ամիսների ընթացքում՝ մինչև մարտ շահառուների շրջանակը կլինի գրեթե նույնը, ինչ 2024 թվականին, այստեղ լուրջ փոփոխություններ չեն լինի։ Սակայն 2025 թվականի ապրիլից մինչև հունիսը ներառյալ մենք առաջարկում ենք սոցիալական  չափը սահմանել 40 հազար դրամ՝ միաժամանակ հասցեագրել բռնի տեղահանված առանձին խմբերի անձանց՝ մինչև 18 տարեկան  երեխաներին կամ պարտադիր կրթություն ստացող անձանց, 63 և ավելի տարիք ունեցող անձանց, կերակրողին կորցրած անձանց, ինչպես նաև առաջին կամ երկրորդ կարգի համշանդամություն ունեցողներին: Իսկ 2025 թվականի հուլիսից դեկտեմբեր ժամանակահատվածում աջակցությունը կշարունակենք նույն անձանց համար՝ արդեն 30 հազար դրամի չափով»,-հայտարարեց նա:
Նախարարի խոսքով՝ ապրիլ ամսից առաջարկվող սոցիալական աջակցությունը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքներով. «2024 թվականի հունիսից մենք արդեն իսկ ապահովել ենք բնակարանային ապահովման աջակցության պետական ծրագիրը, որը շահառուների որոշակի խմբերի արդեն իսկ հնարավորություն է տալիս պետության աջակցությամբ գնել կամ կառուցել բնակարան: Հաջորդ կարևոր պատճառն այն է, որ մենք ունենք դրական միտում՝ ներառվելու մասով: Երբ հետևում ենք, տեսնում ենք, որ շուրջ 25 հազար տեղահանվածներ անցել են աշխատանքի կամ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ են զբաղվում: Հետևաբար, կարծում ենք, որ պետական աջակցությունն աստիճանաբար պետք է հասցեագրվի առավել թիարախային խմբերին»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձանագերեց, որ այս պահին բռնի տեղահանվածները ստանում են 40+10 հազարական դրամ՝ մեկ անձի համար, բոլոր նրանք, ովքեր ՀՀ-ում չունեն անշարժ գույք, իսկ նրանք, ովքեր Հայաստանում ունեն գույք, 1 անձին 10 հազարա դրամ՝ կոմունալի համար: Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե այլ աջակցության ծրագրեր կա՞ն:
Նախարարը հստակեցրեց, որ մինչև տարվա վերջ գործելու է 40+10 հազարը  և ավելացրած կոմունալների 10 հազար դրամը:
Փաշինյանը նշեց, որ քայլ-քայլ պետք է հրաժարվել աշխատունակ մարդուն աջակցություն տրամադրելուց, բայց սահմանափակումներ ունեցող մարդկանց պարագայում պետք է աջակցել, որպեսզի հմտություններ ձեռք բերեն.«Պետք է քաջալերենք աշխատանքը։ Աղքատությունը կարելի է հաղթահարել աշխատանքով: Չկա այդպիսի տարբերակ, որ չաշխատես ու հաղթահարես աղքատությունը»:

Правительство пересмотрело условия выплат арцахцам (40 тысяч драмов на возмещение аренды квартиры и 10 тысяч драмов на возмещение оплаты коммунальных услуг) и будет выплачивать их только переселенцам уязвимых категорий. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Согласно решению, с 1 января 4899 арцахских переселенцев, владеющих недвижимостью в Армении, больше не будут получать 10 тысяч драмов, предусмотренные программой «40+10». Размер выплат с января по март 2025 года составит 50 тысяч драмов, с апреля по июнь 2025 года — 40 тысяч драмов, а с июля по декабрь 2025 года выплата сократится до 30 тысяч драмов.
Выплату продолжат получать дети в возрасте до 18 лет или лица, достигшие 18-летнего возраста, обучающиеся в общеобразовательных учебных заведениях или в начальном профессиональном (ремесленном) или среднем профессиональном учебном заведении (около 33 тысяч человек), граждане в возрасте 63 лет и старше (около 18 тысяч человек), а также граждане, получающие пособие или пенсию в случае потери кормильца, или инвалиды первой и второй группы, а также лица тяжелой степенью функционального ограничения (около 2,6 тысяч человек).
«Мы должны своей политикой поощрять, чтобы люди уже думали о том, как обеспечивать расходы своих семей собственным трудом. Конечно, мы не обнуляем пакет, а поддерживаем определенные социальные группы, и, если вы обратили внимание, мы, по сути, людей трудоспособного возраста поощряем работать и обеспечивать свои нужды», – заявил премьер Никол Пашинян.
Власти обосновали решение тем, что с июля запустили программу, позволяющую большинству получателей выплат купить или построить жилье при поддержке государства. Другая причина заключается в том, что, по данным властей, с начала года более 25 тысяч человек (значительная часть в возрасте от 18 до 63 лет) нашли работу или начали свой бизнес.
По словам министра труда и социальных вопросов Нарека Мкртчяна, власти Армении в течение 13 месяцев арцахцам предоставили более 75,3 млрд драмов помощи, из которых 90% было выделено из госбюджета.