Սրբազան շարժումը, երբ սկսվեց ու հասավ իր պիկին, Բագրատ Սրբազանը դա ներկայացրեց որպես առաջին փուլ։ Այս ընթացքում Սրբազանը մշտապես ասում է՝ եթե ունենար այն փորձառությունը, որն ունի հիմա, ապա շարժումը հենց առաջին փուլից կհաջողեր, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է «Որդիների կանչ» ՀԿ համահիմնադիր Արա Ռոստոմյանը։
«Հասկանալի է՝ մարդիկ սպասում էին հախուռն, արագ հաջողության, բայց ես հետահայաց համարում եմ՝ գուցե լավ էր, որ հախուռն չստացվեց, որովհետև շարժման նպատակն ավելին է, քան ուղղակի իշխանափոխությունը», - ասել է նա՝ ընդգծելով, որ շարժումը նպատակ ունի վերականգնելու հանրային իմունիտետը, վերադարձնելու մեզ մեր արժեքների ակունքներին։
«Այս ընթացքում իշխանությունը մեկ օր չի դադարել թիրախավորել շարժումը, բայց և չեն մոռանում տարածել թեզը, թե շարժումը մարել է։ Եթե մարել է, ինչու՞ եք այդպես վախենում և շարունակում թիրախավորել։ Շարժումն ունի երևացող և չերևացող մաս։ Այս պահին չերևացող կողմում մենք շարունակում ենք մեր աշխատանքը, որն անպայման արդյունք է տալու։ Մեկ անգամ ենք դուրս գալու փողոց և այդ մեկ անգամով հարցը լուծենք»։
Արա Ռոստոմյանն ուժային կառույցների ղեկավաների հրաժարականները նույնպես համարում է շարժման արդյունքներից։
«Փաշինյանը հեռացրեց իր ամենահավատարիմ ներկայացուցիչներին, բայց ուզում եմ այդ մարդիկ իմանան, որ պաշտոններից ազատվելով՝ պատասխանատվությունից չեն ազատվելու։ Մեզ, մեր տղաներին պատասխան են տալու»։
Ռոստոմյանն ընդգծել է՝ այն, ինչ հիմա անում է Փաշինյանը, նախընտրական շոու է․
«Ամեն ինչ անելու է, պատրաստ է անգամ ընտանիքին զոհաբերել, միայն թե մնա իշխանության, բայց Սրբազան պայքարն էս ամենին վերջ է տալու։

Когда священное движение началось и достигло своего апогея, Баграт Србазан представил его как первый этап. В этот период архиепископ постоянно говорит, что если бы у него был тот опыт, который есть сейчас, движение добилось бы успеха с самого первого этапа. Об этом в беседе с Aysor.am сообщил соучредитель общественной организации «Зов сыновей» Ара Ростомян.
"Понятно, что люди ожидали внезапного и быстрого успеха, но, оглядываясь назад, я думаю, что, возможно, было хорошо, что это не произошло внезапно, потому что цель движения - это нечто большее, чем просто смена власти", - сказал он, подчеркнув, что движение направлено на восстановление общественного иммунитета, возвращение нас к истокам наших ценностей.
«За этот период власти ни на день не прекращали преследование движения, но не забывали распространять тезис о том, что движение погасло. Если движение погасло, почему вы так боитесь и продолжаете преследование? Движение имеет видимую и невидимую часть. На данный момент мы продолжаем работу по невидимой стороне, которая обязательно принесет результаты. Мы выйдем на улицу лишь один раз и решим вопрос раз и навсегда».
Ара Ростомян также считает отставку руководителей силовых структур одним из результатов движения.
«Пашинян уволил своих самых преданных представителей, но я хочу, чтобы эти люди знали, что они не будут освобождены от ответственности, если их освободят от должностей. Они ответят нам, нашим ребятам».
Ростомян подчеркнул, что то, что сейчас делает Пашинян, – это предвыборное шоу.
«Он сделает все, готов даже пожертвовать своей семьей, лишь бы остаться у власти, но Священная Борьба положит всему этому конец.