YouTube-ը մեր առօրյայի անբաժանելի մասն է: Դժվար է պատկերացնել մեկ այլ հարթակ, որտեղ մենք կարող ենք այդքան ճանաչողական տեղեկատվություն ստանալ այդքան պարզ ձևով:
Viva-ի «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդների գերակշիռ մասը դիտում է «YouTube»-ի ամենատարբեր բովանդակություն՝ ֆիլմեր, փոդքասթներ, ժամանցային, մասնագիտական ու կրթական նյութեր, շորթեր (կարճ տեսանյութեր): Շատերն ունեն իրենց վլոգներն ու «YouTube»-յան ալիքները: «YouTube»-ն ամենալայն տարածում ունեցող հավելվածն է ու այստեղ ժամանակ են անցկացնում մեծերն ու երիտասարդները՝ հավասարապես, ամսական կտրվածքով մոտ 15 ժամ:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Viva-ն որոշել է ընդառաջ գնալ և «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի իր բաժանորդների համար ևս «YouTube» հավելվածը դարձնել հասանելի՝ առանց հիմնական ինտերնետ փաթեթի ՄԲ-երը սպառելու: Այսինքն «YouTube»-ը՝ գումարած 20 ԳԲ ինտերնետ փաթեթն ու ներառված րոպեները՝ 3000 դրամ/30 օր սակագնի դիմաց:
Կարող է հարց առաջանալ. ինչու՞ է 20 ԳԲ-ի մեծ մասը օգտագործվում հենց «YouTube»-ի վրա: Չէ՞ որ օրվա մեջ մարդիկ ավելի շատ օգտվում են բազմաթիվ մեսենջերներից՝ շփման նպատակով: Բանն այն է, որ մեսենջերների, ինչպիսիք են «WhatsApp»-ը, «Messenger»-ը, «Viber»-ը, «Telegram»-ը՝ օգտագործման արդյունքում սպառվում են անհամեմատ ավելի քիչ ՄԲ-եր, քան «YouTube»-յան կոնտենտի դիտումից: «YouTube»-ն ամսական կտրվածքով՝ ամբողջ աշխարհում ունի մոտ 2.7 միլիարդ ակտիվ օգտատեր և թվով երկրորդ կայքն է հաճախելիության առումով՝ Google-ից հետո, և օգտագործվում է ոչ միայն ժամանցի, այլև՝ կրթություն ստանալու, գիտելիք ձեռքբերելու, երաժշտություն լսելու, նորություններին ծանոթանալու և այլ նպատակներով:
Ու եթե մեսենջերները հաճախ օգտագործում ենք ավելի կարճ և հաճախակի շփման, այլ ոչ թե երկարաժամկետ ներգրավման համար և հաղորդագրություն ուղարկում ենք օրը մի քանի անգամ, «YouTube» սովորաբար մտնում ենք ամեն օր կամ շաբաթը մի քանի անգամ՝ սակայն ավելի երկար ժամանակով՝ շնորհիվ իր բազմազան բովանդակության՝ որպես ժամանցի և տեղեկատվական ստացման հիմնական միջոց:
«Ուրախ լուր ունենք հայտնելու, այս անգամ արդեն «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդներին: Այսուհետ՝ YօuTube-ը դարձել է հասանելի՝ առանց ներառված ինտերնետ փաթեթի ՄԲ-երը սպառելու: Մեր բաժանորդները կարող են օգտվել իրենց ամենասիրված հավելվածից՝ անսահմանափակ: Viva-ն մշտապես ընդառաջում է իր բաժանորդներին», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդները 3000 դրամ/30 օր սակագնի դիմաց ստանում են 20 ԳԲ ինտերնետ, 1500 րոպե ցանցի ներսում, դեպի ՀՀ ցանցեր, ԱՄՆ, Կանադա, ՄՏՍ Ռուսաստան և Հնդկաստան զանգերի համար, 10 000 ներցանցային րոպե՝ 1500 րոպե փաթեթը սպառելուց հետո օգտագործման համար, 300 SMS դեպի ՀՀ բջջային ցանցեր ուղարկելու հնարավորություն:

“YouTube” is an integral part of our daily lives. It is difficult to imagine another platform that delivers so much valuable content in such a simple way.
The majority of Viva’s “Y” prepaid tariff plan subscribers watch a variety of “YouTube” content: films, podcasts, entertainment, professional, and educational materials, shorts. Many have their own vlogs and “YouTube” channels. “YouTube” is the most widely used application with both young and old people spending about 15 hours per month on the platform.
Taking all this into account, Viva has decided to take a step forward for “Y” prepaid tariff plan subscribers by offering “YouTube” access without consuming MBs of the main Internet package. This means that “Y” prepaid tariff plan subscribers can enjoy “YouTube” along with the 20 GB Internet package and included minutes for just AMD 3000/30 days.
A question may arise: why is most of the 20 GB used on “YouTube”? After all, people use various messaging apps more often throughout the day for communication. The answer lies in the fact that using messengers such as “WhatsApp”, “Messenger”, “Viber”, “Telegram” consumes far fewer MBs compared to watching “YouTube” content. “YouTube”, with around 2.7 billion active users worldwide each month, is the second most visited website after “Google”. It’s not only used for entertainment, but also for learning, listening to music, staying updated with the news, and other purposes.
While we often use messengers for short and frequent communications and send messages several times a day, we usually access “YouTube” every day or several times a week for longer periods because of its diverse content that serves as a source of entertainment and information.
“We have great news to share, this time for our “Y” prepaid tariff plan subscribers. From now on, “YouTube” will be available without consuming MBs of the included Internet package. Our subscribers can enjoy their favorite application without limits. Viva is always committed to serving its subscribers,” Viva’s General Director Armen Avetisian stated.
To remind, for AMD 3000/30 days subscribers of the “Y” prepaid tariff plan receive 20 GB of Internet, 1500 minutes for calls within the network, to RA other networks, USA, Canada, MTS Russia, and India, 10 000 on-net minutes after consuming the 1500-minute package, as well as 300 SMS to mobile networks of Armenia.
By the way, within the “Y” prepaid tariff plan, when using the applications “Kinodaran”, “Yandex Plus”, “TikTok”, “Instagram”, “Facebook”, “Spotify”, “ClubHouse”, “Viber”, “WhatsApp”, “Telegram”, “Messenger”, “X”, “Zoom”, “Skype”, “Zangi”, “Snapchat”, “IMUSIC”, “Иви”, and “Apple Music”, the MBs of the main Internet package are not consumed.