YouTube-ը մեր առօրյայի անբաժանելի մասն է: Դժվար է պատկերացնել մեկ այլ հարթակ, որտեղ մենք կարող ենք այդքան ճանաչողական տեղեկատվություն ստանալ այդքան պարզ ձևով:
Viva-ի «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդների գերակշիռ մասը դիտում է «YouTube»-ի ամենատարբեր բովանդակություն՝ ֆիլմեր, փոդքասթներ, ժամանցային, մասնագիտական ու կրթական նյութեր, շորթեր (կարճ տեսանյութեր): Շատերն ունեն իրենց վլոգներն ու «YouTube»-յան ալիքները: «YouTube»-ն ամենալայն տարածում ունեցող հավելվածն է ու այստեղ ժամանակ են անցկացնում մեծերն ու երիտասարդները՝ հավասարապես, ամսական կտրվածքով մոտ 15 ժամ:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Viva-ն որոշել է ընդառաջ գնալ և «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի իր բաժանորդների համար ևս «YouTube» հավելվածը դարձնել հասանելի՝ առանց հիմնական ինտերնետ փաթեթի ՄԲ-երը սպառելու: Այսինքն «YouTube»-ը՝ գումարած 20 ԳԲ ինտերնետ փաթեթն ու ներառված րոպեները՝ 3000 դրամ/30 օր սակագնի դիմաց:
Կարող է հարց առաջանալ. ինչու՞ է 20 ԳԲ-ի մեծ մասը օգտագործվում հենց «YouTube»-ի վրա: Չէ՞ որ օրվա մեջ մարդիկ ավելի շատ օգտվում են բազմաթիվ մեսենջերներից՝ շփման նպատակով: Բանն այն է, որ մեսենջերների, ինչպիսիք են «WhatsApp»-ը, «Messenger»-ը, «Viber»-ը, «Telegram»-ը՝ օգտագործման արդյունքում սպառվում են անհամեմատ ավելի քիչ ՄԲ-եր, քան «YouTube»-յան կոնտենտի դիտումից: «YouTube»-ն ամսական կտրվածքով՝ ամբողջ աշխարհում ունի մոտ 2.7 միլիարդ ակտիվ օգտատեր և թվով երկրորդ կայքն է հաճախելիության առումով՝ Google-ից հետո, և օգտագործվում է ոչ միայն ժամանցի, այլև՝ կրթություն ստանալու, գիտելիք ձեռքբերելու, երաժշտություն լսելու, նորություններին ծանոթանալու և այլ նպատակներով:
Ու եթե մեսենջերները հաճախ օգտագործում ենք ավելի կարճ և հաճախակի շփման, այլ ոչ թե երկարաժամկետ ներգրավման համար և հաղորդագրություն ուղարկում ենք օրը մի քանի անգամ, «YouTube» սովորաբար մտնում ենք ամեն օր կամ շաբաթը մի քանի անգամ՝ սակայն ավելի երկար ժամանակով՝ շնորհիվ իր բազմազան բովանդակության՝ որպես ժամանցի և տեղեկատվական ստացման հիմնական միջոց:
«Ուրախ լուր ունենք հայտնելու, այս անգամ արդեն «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդներին: Այսուհետ՝ YօuTube-ը դարձել է հասանելի՝ առանց ներառված ինտերնետ փաթեթի ՄԲ-երը սպառելու: Մեր բաժանորդները կարող են օգտվել իրենց ամենասիրված հավելվածից՝ անսահմանափակ: Viva-ն մշտապես ընդառաջում է իր բաժանորդներին», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ «Y» կանխավճարային սակագնային պլանի բաժանորդները 3000 դրամ/30 օր սակագնի դիմաց ստանում են 20 ԳԲ ինտերնետ, 1500 րոպե ցանցի ներսում, դեպի ՀՀ ցանցեր, ԱՄՆ, Կանադա, ՄՏՍ Ռուսաստան և Հնդկաստան զանգերի համար, 10 000 ներցանցային րոպե՝ 1500 րոպե փաթեթը սպառելուց հետո օգտագործման համար, 300 SMS դեպի ՀՀ բջջային ցանցեր ուղարկելու հնարավորություն:

Преобладающее число абонентов предоплатного тарифного плана «Y» пользуются «YouTube»-ом для просмотра самого разнообразного контента: фильмов, подкастов, развлекательных роликов, профессиональных и образовательных материалов, коротких видео. Многие из них ведут на «YouTube» свои видеовлоги и каналы. «YouTube» является наиболее популярным приложением: как взрослые, так и молодые люди ежемесячно проводят в нем около 15 часов.
Принимая это во внимание, компания Viva решила пойти навстречу своим клиентам и сделать приложение «YouTube» доступным для абонентов предоплатного тарифного плана «Y» без использования МБ-ов включенного в него интернет-пакета. Таким образом – «YouTube», а также пакет интернета объемом в 20 ГБ и включенное разговорное время теперь доступны абонентам по цене 3000 драмов/30 дней.
Может возникнуть вопрос: а почему бо՛льшая часть 20 ГБ используется для «YouTube»? Ведь для общения люди все чаще пользуются различными мессенджерами? Дело в том, что мессенджеры, такие как «WhatsApp», «Messenger», «Viber» и «Telegram», потребляют гораздо меньше МБ-ов, чем «YouTube» при просмотре видео контента. «YouTube» имеет около 2,7 миллиарда активных пользователей в месяц по всему миру и является вторым по посещаемости ресурсом после «Google»; кроме того, «YouTube» используется не только для развлечений, но и в образовательных целях, а также для получения информации, чтобы слушать музыку, и т.д.
И хотя мы обращаемся к мессенджерам чаще, их мы используем для более короткого общения, в том числе и для отправки сообщений несколько раз в день, в то время как на «YouTube» мы обычно заходим несколько раз в день или неделю, однако на более длительный период времени, т.к. там мы находим разнообразный контент и используем его в качестве основного канала информации и либо как средство досуга.
«У нас есть хорошая новость: на этот раз – для абонентов предоплатного тарифного плана “Y”. Отныне «YouTube» для абонентов этого тарифного плана доступен без использования МБ-ов включенного в тарифный план интернет-пакета. Наши абоненты могут использовать свое любимое приложение без ограничений. Viva всегда идет навстречу своим клиентам», − прокомментировал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Напомним, что абоненты предоплатного тарифного плана «Y» получают 20 ГБ интернета-пакета, «YouTube» без использования интернета-пакета, 1500 минут разговорного времени для звонков внутри сети, а также в направлении сетей РА, США, Канады, Индии и сети МТС Россия; 10 000 минут внутри сети для использования после исчерпания 1500 минут, и возможность отправки 300 SMS на мобильные сети Армении, всего за 3000 драмов/30 дней.