Դատավորների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ․
«Բազմիցս արձանագրվել է, որ Կարեն Անդրեասյանը, որպես քաղաքական գործիչ, ով չի համապատասխանել Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնը զբաղեցնելու համար սահմանված չափանիշներին, պաշտոնավարման ողջ ընթացքում առաջնորդվել է քաղաքական և անձնական շարժառիթներով՝ կատարած ապօրինություններով խախտելով օրենքի գերակայության սկզբունքը և Սահմանադրության դրույթները ու սկզբունքները։
ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում Կարեն Անդրեասյանը պարբերաբար իրականացրել է անօրինական գործողություններ, որոնք նպատակաուղղված են եղել դատավորների և դատական իշխանության անկախության սահմանափակմանը։ Դրանց շարքում են, մասնավորապես՝
Ֆինանսական գործընկերոջ՝ արդարադատության նախարարի հետ փոխհամաձայնեցված անօրինական կարգապահական վարույթներով դատավորներին պատասխանատվության ենթարկելը և ահաբեկման մթնոլորտի (chilling effect) տարածումը,
Դատավորների նշանակման և առաջխաղացման գործընթացում կամայականություններով ու անարդարություններով բարոյալքման մթնոլորտի սերմանումը,
Դատական իշխանության կառավարման ինքնուրույն մարմինների գործունեության միջամտությունը և դրանց լիազորությունների սահմանափակման փորձերը,
ԲԴԽ-ի կողմից ընդունված` աշխատանքային կարգապահության և գործերի ժամկետների քողի տակ դատավորների անկախությունը սահմանափակող` «բրգաձև կառավարում» հաստատելուն ուղղված նորմատիվ իրավական ակտերով Սահմանադրական նորմերի խախտումը,
Նախարարի հետ սեփական շահերին միտված օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությունները,
Անօրինական ցուցումների արձակումը, ապօրինի ընտրությունների կազմակերպումը և ԲԴԽ դատավոր անդամների ընտրական գործընթացներին միջամտելը,
Դատավորների նկատմամբ պետական ռեսուրսներով մեդիա հարձակումների կազմակերպումը,
Դատական իշխանության հեղինակության և ռեսուրսների հաշվին պարբերաբար ինքնագովազդով զբաղվելը,
Դատական իշխանության ֆինանսական ռեսուրսների` առանձնապես խոշոր չափերի գումարների վատնումը:
Այս և այլ բազմաթիվ գործողություններով Անդրեասյանը դիտավորյալ ոտնահարել է դատավորների անկախությունը և խաթարել դատական իշխանության ինստիտուցիոնալ հիմքերը։ Պարբերաբար իրականացվող նման գործողությունները էապես սահմանափակել են դատավորների իրավունքները, թուլացրել դատական իշխանության անկախությունն ու հանրային վստահությունը արդարադատության նկատմամբ։
Նշված գործողությունների առաջացրած հետևանքների մասին համապատասխան գնահատականները դեռևս կարտացոլվեն նաև դատարանների, այդ թվում միջազգային որոշումներում:
Այդուհանդերձ`սույն թվականի նոյեմբերի 18-ին գործադիր իշխանության ղեկավարի` իրավապահ մարմինների մի շարք պաշտոնյանների` իրենց պաշտոններն ազատելու խնդրանքի մասին  ֆեյսբուքյան գրառմանը զուգահեռ Կարեն Անդրեասյանն անմիջապես հրապարակել է իր հրաժարականի տեքստը` ակնարկելով, որ այն կապված է քաղաքական պաշտոնանկությունների շարքի հետ և ինքն առաջ է ընկնում` տալով հրաժարական:
Չնայած կարճ ժամանակ առաջ` 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, Արդարադատության նախարար Մինասյանի հրաժարականի կապակցությամբ Կարեն Անդրեասյանի մամլո խոսնակը պաշտոնական հայտարարություն էր տարածել` նշելով, որ կառավարության որևէ անդամի հրաժարականը և քաղաքական գործընթացները չի կարող ազդել ԲԴԽ նախագահի վրա ու նա պաշտոնավարելու է մինչև 2027 թվականի հոկտեմբերի 6-ը:
2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ վարչապետը հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հստակեցրել է, որ Կարեն Անդրեասյանին ևս անձամբ է խնդրել հրաժարվել ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից, ինչն ի կատար է ածվել:
Թեև Կարեն Անդրեասյանի ու ԲԴԽ գործող կազմի` քաղաքական իշխանության ուղղակի ազդեցության տակ գտնվելու հանգամանքը չի վիճարկվել նաև նախկինում, այդուհանդերձ հարկ է արձանագրել, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը կամ որևէ առանձին անդամ մինչ այս պահը որևէ գնահատական տալու համարձակություն չի ունեցել` շարունակելով խորացնել գործադիրի ազդեցության տակ գտնվելու փաստն ու համահունչ հանրային ընկալումը:
Այսպիսով` վերստին փաստվում է Սահմանադրությամբ դատական իշխանության անկախության երաշխավորման առաքելությունն ստանձնած գործող ԲԴԽ անդամների անկարողությունը կամ ցանկության բացակայությունն անգամ հանրային ընկալումը փարատելու համար հայտնելու որևէ դիրքորոշում, դատական իշխանության գործունեության միջամտության անթաքույց և հաստատված անթույլատրելի միջամտությունների, դատական իշխանության հեղինակությունը վերականգնելու առնչությամբ` առավելապես մտահոգված լինելով Կարեն Անդրեասյանի դիրքն ու աթոռը զբաղեցնելուն ուղղված գործընթացներով»:

Ассоциация судей Республики Армения выступила с заявлением, в котором, в частности, говорится:
"Неоднократно отмечалось, что Карен Андреасян как политический деятель не соответствовал критериям должности члена Высшего судебного совета, на протяжении всего своего пребывания на посту он руководствовался политическими и личными мотивами, нарушая принцип верховенства закона, положения и принципы Конституции.
Занимая должность председателя ВСС Республики Армения, Карен Андреасян регулярно совершал незаконные действия, направленные на ограничение независимости судей и судебной власти. Среди них, в частности:
Незаконное привлечение судей к ответственности посредством дисциплинарных производств, согласованных с финансовым партнером, министром юстиции, и распространение сдерживающего эффекта (chilling effect).
Создание атмосферы деморализации посредством произвола и несправедливости в процессе назначения и продвижения судей,
Вмешательство в деятельность независимых органов управления судебной властью и попытки ограничения их полномочий,
Нарушение конституционных норм нормативными правовыми актами, принятыми Высшим судебным советом, направленными на создание «пирамидального управления», ограничивающего независимость судей под предлогом соблюдения трудовой дисциплины и сроков рассмотрения дел,
Корыстные инициативы по изменению законодательства с министром,
Дача незаконных распоряжений, организация незаконных выборов и вмешательство в избирательный процесс судей Высшего судебного совета.
Организация медиаатаки на судей с использованием государственных ресурсов,
Регулярная самореклама за счет авторитета и ресурсов судебной власти,
Растрата финансовых ресурсов судебной власти, особенно крупных денежных сумм.
Этими и многими другими действиями Андреасян сознательно нарушил независимость судей и подорвал институциональные основы судебной власти. Регулярно проводимые подобные действия существенно ограничивали права судей, ослабили независимость судебной власти и доверие общества к правосудию.
Соответствующие оценки последствий указанных действий еще найдут отражение в решениях судов, в том числе международных.
Тем не менее, 18 ноября этого года, параллельно с постом главы исполнительной власти в Facebook от 18 ноября о просьбе ряда сотрудников правоохранительных органов освободить свои должности, Карен Андреасян немедленно опубликовал текст заявления об отставке, намекая, что это связано с серией политических освобождений от должностей и что он лично подает заявление об отставке.
Хотя спустя некоторое время, 1 октября 2024 года, в связи с отставкой министра юстиции Минасяна, пресс-секретарь Карена Андреасяна выступил с официальным заявлением, отметив, что  отставка любого члена правительства и политические процессы не могут повлиять на председателя Высшего судебного совета, и он будет исполнять обязанности до 6 октября 2027 года.
22 октября 2024 года премьер-министр Республики Армения в интервью Общественному телевидению уточнил, что лично просил Карена Андреасяна уйти с поста председателя Высшего судебного совета, что и было сделано.
Хотя тот факт, что Карен Андреасян и нынешние члены Высшего судебного совета находятся под прямым влиянием политической власти и ранее не оспаривался, следует отметить, что ни Высший судебный совет, ни какой-либо отдельный член до сих пор не осмеливались давать какие-либо оценки, продолжая углублять факт влияния исполнительной власти и соответствующего общественного восприятия.
Таким образом, еще раз подтверждаются неспособность или отсутствие желания членов Высшего судебного совета, взявшего на себя миссию по обеспечению независимости судебной власти согласно Конституции, выражать какую-либо позицию, даже развеивающую общественное мнение, нескрываемое и подтвержденное недопустимое вмешательство в деятельность судебной власти, в связи с восстановлением авторитета судебной власти, более озабоченные процессами, направленными на занятие должности и кресла Карена Андреасяна».