Երեկ մեկնարկել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի պաշտոնական այցը Հայաստան։
Ազատության փոխանցմամբ՝ Դուդան այսօր կայցելի հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ «Ծիծեռնակաբերդ», ապա կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։ Նախագահները նախ առանձին հանդիպում կունենան, ապա բանակցությունները կշարունակվեն ընդլայնված կազմով, իսկ վերջում կհանդիպեն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ։
Օրվա երկրորդ կեսին Լեհաստանի նախագահը հանդիպումներ կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ։
Բանակցությունների հիմնական թեմաներից մեկը տարածաշրջանում տիրող իրավիճակն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացն է. ասել է Լեհաստանի նախագահի միջազգային քաղաքականության բյուրոյի ղեկավար Մեսկո Պավյակը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը շարունակվում է, և մենք հուսով ենք, որ այն շուտով կավարտվի», - լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Պավլակն՝ ընդգծելով՝ որ երկու շաբաթ առաջ Դուդան Բաքվում մասնակցել է COP29 համաժողովին, հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ և քննարկել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում տիրող իրավիճակը և խաղաղության գործընթացը։
«Այժմ հայկական կողմի հետ խոսելու ժամանակն է», - ասել է նախարարը՝ չմանրամասնելով ադրբեջանական կողմի հետ տեղի ունեցած զրույցները։
«ԵՄ ընդլայնումը Լեհաստանի նախագահության առաջնահերթություններից է»
Ընդգծելով, որ հունվարից Լեհաստանն է նախագահելու ԵՄ Խորհրդը՝ Պավլակը՝ շեշտել է՝ ԵՄ ընդլայնումը Լեհաստանի նախագահության առաջնահերթություններից է:
«Հայաստանը չի ձգտում անդամակցել ԵՄ-ին, սակայն վերջին տարիներին շատ ավելի բաց է դարձել Արևմուտքի և ԵՄ-ի հետ համագործակցության համար, և Լեհաստանի նախագահությունը կամրապնդի այդ միտումը», - նշել է նախարարը։
Սա Լեհաստանի նախագահի առաջին այցն է Հայաստան վերջին 13 տարվա ընթացքում։
Վաղը՝ նոյեմբերի 27-ին Դուդան կայցելի Երասխ՝ մասնակցելու Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելության հետ համատեղ պարեկությանը։

Вчера стартовал официальный визит президента Польши Анджея Дуды в Армению.
Как передает радио "Свобода", сегодня Дуда посетит Мемориал жертвам Геноцида армян Цицернакаберд, а затем встретится с президентом Ваагном Хачатуряном. Президенты сначала проведут отдельную встречу, затем переговоры продолжатся в расширенном составе, а в конце встретятся с представителями СМИ.
Во второй половине дня президент Польши проведет встречи с премьер-министром Николом Пашиняном, спикером Национального собрания Аленом Симоняном.
Одной из основных тем переговоров является ситуация в регионе и мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил глава Бюро международной политики президента Польши Мешко Павяк.
"Мирный процесс между Арменией и Азербайджаном продолжается, и мы надеемся, что он скоро завершится", - сказал Павяк в ходе пресс-конференции, подчеркнув, что две недели назад Дуда принял участие в конференции COP29 в Баку, встретился с президентом Азербайджана, а также обсудили текущую ситуацию в армяно-азербайджанских отношениях и мирный процесс.
"Сейчас самое время поговорить с армянской стороной", - сказал министр, не вдаваясь в подробности переговоров с азербайджанской стороной.
«Расширение ЕС является одним из приоритетов польского председательства»
Подчеркнув, что с января Польша будет председательствовать в Совете ЕС, Павяк подчеркнул, что расширение ЕС является одним из приоритетов председательства Польши.
"Армения не стремится к вступлению в ЕС, но в последние годы она стала гораздо более открытой для сотрудничества с Западом и ЕС, и председательство Польши усилит эту тенденцию", - отметил министр.
Это первый визит президента Польши в Армению за последние 13 лет.
Завтра, 27 ноября, Дуда посетит Ерасх для участия в совместном патрулировании с наблюдательной миссией Евросоюза в Армении.