Հայաստանը հաստատակամ դիրքորոշում ունի հասնելու կայուն խաղաղության, առկա խնդիրները հարևանների հետ կառուցողական երկխոսության և բանակցությունների միջոցով լուծելու, Երևանում Լեհաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Նա նշեց, թե գործընկերոջ հետ քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր։
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան էլ հայտնեց, թե բարձր են գնահատում Հայաստանի մերձեցումը եվրոպական քաղաքակրթությանը։
«Մեզ համար մեծ արժեք է Հայաստանի հետ քաղաքական կապերն էլ ավելի ակտիվացնելը և համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում զարգացնելը»,-ասաց նա։
Լեհաստանի նախագահը նշեց, թե ՀՀ նախագահի հետ քննարկել են նաև անվտանգային հարցեր.
«Մեր տարածաշրջանում նույնպես առկա է անկայունություն, որը պայմանավորված է Ուկրաինայի նկատմամբ ՌԴ ագրեսիվ գործողություններով։ Պատերազմական իրավիճակներն իրենց ազդեցությունն ունեն նաև անմիջականորեն Կովկասի վրա։ ՌԴ-ն դոմինանտ գործողություններ է ցանկանում իրականացնել նաև այս տարածաշրջանում, մենք դա տեսնում ենք։ Ցանկանում ենք, որ բոլոր կոնֆլիկտները խաղաղությամբ ավարտվեն»։

Армения имеет твердую позицию по достижению стабильного мира, решению существующих проблем с соседями путем конструктивного диалога и переговоров. Об этом заявил президент Армении Ваагн Хачатурян на совместной пресс-конференции с президентом Польши в Ереване.
Он отметил, что они с коллегой обсудили региональные вопросы.
Президент Польши Анджей Дуда также заявил, что высоко ценит сближение Армении с европейской цивилизацией.
"Для нас большое значение имеет дальнейшая активизация политических отношений с Арменией и развитие сотрудничества в различных сферах", - сказал он.
Президент Польши отметил, что с президентом Армении они также обсудили вопросы безопасности.
«В нашем регионе также существует нестабильность, вызванная агрессивными действиями России против Украины. Военная ситуация также оказывает свое влияние непосредственно на Кавказ. Россия хочет осуществлять доминантные действия и в этом регионе, мы это видим. Мы хотим, чтобы все конфликты заканчивались мирным путем».