Կարծում եմ՝ այստեղ երկու կողմ կա, ովքեր չէին ցանկանա, որ Հայաստանում անցկացվեր Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը։ Իհարկե, առաջինը Հայաստանն է, քանի որ ՀՀ-ն վավերացրել է Հռոմի ստատուտը և պարտավորված է կատարել այն, ինչ պահանջված է, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ հայտնի դարձավ, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը ԵԱՏՄ-ում նախագահող Հայաստանի խնդրանքով տեղի կունենա Ռուսաստանի տարածքում՝ Սանկտ Պետերբուրգում։
Խաչատրյանը հիշեցրեց՝ երբ Պուտինն այցելել էր Մոնղոլիա, տեղի իշխանությունները մեծ ճնշումների տակ էին հայտնվել.«Հավանաբար մեր իշխանությունները չեն ցանկանա, որպեսզի նման ճնշումների տակ հայտնվեն։ Բայց չեմ բացառում, որ այս ամենի նախաձեռնությունը հյուսիսից է եկել։ Ասել են՝ դուք այդ ստատուտն ընդունել եք, դուք էլ տակից դուրս եկեք։
Հիշո՞ւմ եք՝ ԵԱՏՄ ներկայացուցիչներն ամռանը այստեղ մասնակցեցին նիստին, երբ վարչապետներն էին հավաքվել։ Հիշեցնեմ, թե ՔՊ-ականներն ինչեր էին հայտարարում, երբ ընդունում էին այդ ստատուտը։ Նրանք փրփուրները բերանին ասում էին՝ մենք դա պետք է վավերացնենք, որպեսզի ադրբեջանցիներին, սկսած Ալիևից, ռազմական հանցագործության համար կարողանանք դատի տալ։
Հիմա վավերացրեցին, դրանից մի քանի շաբաթ հետո Արդարադատության նախարարից հարցրեցի, թե ինչ են անելու հիմա։ Դեմագոգիկ պատասխան տվեց՝ հիմա բան չկա։ Հիմա էլ մեկ տարի այդ վավերացումից անցել է։ Մենք որևէ քայլ այդ ուղղությամբ չենք տեսնում։ Այսինքն՝ հերթական անգամ իշխանությունները խաբել և մոլորեցրել էին ժողովրդին»։
Պատգամավորը նշեց, որ ԵԱՏՄ  նախագահող միակ երկիրն ենք, որ երկու անգամ արդեն նիստը Երևանում չի կայանում.«Նշանակում է, որ դու վստահելի չես։ Իսկ Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը ԵԱՏՄ-ից, մասնավորապես ՌԴ-ից, երբեք այսքան մեծ չի եղել։ Դա էլ այս իշխանությունների ապիկար, անհեռատես տնտեսական քաղաքականության արդյունքն է։
Սրանք սպանել են հայկական տնտեսությունը, արդյունաբերությունը։ 6.5 տարի է՝ ՔՊ-ն իշխանություն է, նոր Մխիթար Հայրապետյանը հայտարում է, որ մենք պետք է դառնանք ապրանք արտահանող երկիր։ Իրենք էլ են հասկանում, թե ինչ վիճակի են գցել մեր տնտեսությունը»։

Думаю, здесь есть две стороны, которые не хотели бы, чтобы сессия Евразийского экономического совета прошла в Армении. Конечно, первая - это Армения, поскольку Армения ратифицировала Римский статут и обязана выполнить то, что от нее требуется, заявил в беседе с журналистами депутат фракции "Армения" Артур Хачатрян.
Напоминаем, что вчера стало известно, что по просьбе Армении, председательствующей в ЕАЭС, заседание Евразийского экономического совета пройдет в российском Санкт-Петербурге.
Хачатрян напомнил, что когда Путин посетил Монголию, местные власти находились под большим давлением. «Наверное, наши власти не захотят подвергаться такому давлению. Но я не исключаю, что инициатива всего этого исходила с севера. Они наверное сказали, что вы приняли этот статут, вот и исправьте ситуацию.
Помните, летом здесь, когда собирались премьер-министры, участвовали представители ЕАЭС? Напомню, что заявили члены "ГД", ратифицируя этот статут. Они кричали, что мы должны его ратифицировать, чтобы можно было подать в суд на азербайджанцев, начиная с Алиева, за военные преступления.
Сейчас они его ратифицировали, через несколько недель я спросил министра юстиции, что они теперь будут делать. Он дал демагогический ответ: сейчас ничего нет. С момента ратификации прошел год. Никаких шагов в этом направлении мы не видим. Другими словами, власти в очередной раз обманули и ввели народ в заблуждение».
Депутат отметил, что мы единственная председательствующая страна ЕАЭС, которая дважды не проводила свою сессию в Ереване: «Значит, вы ненадежны. А экономическая зависимость Армении от ЕАЭС, особенно от России, никогда не была столь велика. Это результат плохой, недальновидной экономической политики этих властей.
Они разрушили экономику и промышленность Армении. Партия "ГД" находится у власти 6,5 лет, только теперь Мхитар Айрапетян заявляет, что мы должны стать страной-экспортером товаров. Они также понимают, в какое состояние довели нашу экономику».