Վարչապետ  Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցելու նոյեմբերի 28-ին Աստանայում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։ Այս մասին  Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Հարցին, թե ինչն է չմասնակցելու պատճառը՝ Բաղդասարյանը պատասխանեց.«Դե, քանի որ ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին մասնակցությունը սառեցնելու մասով ՀՀ դիրքորոշումը փոփոխության չի ենթարկվել»:
Հիշեցնենք՝  Հայաստանը հայտարարել է, որ սառեցնում է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին, հրաժարվել է իր բաժին ֆինանսավորումը հատկացնել այդ կառույցին, տևական ժամանակ չի մասնակցում համատեղ զորավարժություններին, հանդիպումներին, բայց պաշտոնապես չի դիմել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու գործընթաց սկսելու համար։

Премьер-министр Никол Пашинян не примет участия в саммите ОДКБ, который пройдет в Астане 28 ноября. Об этом в беседе с Aysor.am сказала пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
На вопрос, что послужило причиной неучастия в саммите, Багдасарян ответила: «Ну, потому что позиция Республики Армения относительно замораживания участия в деятельности ОДКБ не изменилась».
Напомним: Армения заявляла, что замораживает свое участие в мероприятиях ОДКБ, также отказалась выделить свою долю финансирования этой структуры, не участвует в совместных военных учениях и встречах, но официально не подавала заявку на начало процесса выхода из ОДКБ.