Ըստ Լեհաստանի նախագահի՝ մինչև Հայաստան ժամանելը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալիևի հետ։ «Երկու շաբաթ առաջ ես առանձնազրույց ունեցա Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, և մենք խոսեցինք նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների հարցերի մասին»,- ասել է Լեհաստանի նախագահը։
Նախագահը խոսել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության դերի մասին և նշել, որ նրանց խնդիրը շատ բարդ է, քանի որ նրանք փորձում են վերահսկողություն սահմանել շուրջ 1000 կմ երկարություն ունեցող հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա։
«Մենք մասնակցում ենք այդ առաքելությանը և դիտարկում ենք այդ առաքելությունում մեր ներկայացուցիչների թվի ավելացման հարցը»,- ասել է Անջեյ Դուդան։

По словам президента Польши, перед приездом в Армению он имел телефонный разговор с Алиевым. "Две недели назад у меня была частная беседа с президентом Азербайджана Алиевым, и мы также говорили о вопросах отношений с Арменией", - сказал президент Польши.
Президент также рассказал о роли наблюдательной миссии ЕС и отметил, что их задача очень сложна, поскольку они пытаются установить контроль над армяно-азербайджанской границей, протяженность которой составляет около 1000 км.
"Мы участвуем в этой миссии и рассматриваем возможность увеличения числа наших представителей в этой миссии", - заявил Анджей Дуда.