Գյումրիի ավագանու շուրջ ընթացող զարգացումներն ունեն շրջադարձային նշանակություն. Հայաստանում իշխանության զավթում է տեղի ունենում, որը կփորձեն տարածել նաեւ մյուս համայնքների վրա։ Այս մասին գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
«Ինչ է տեղի ունենում։
Գյումրիի ավագանիում ՔՊ-ն փոքրամասնություն է։ Մեծամասնության կողմից մանդատները վայր դնելուց հետո, գործող վարչապետը ոչ թե ժամանակավոր քաղաքապետի ոչ կուսակցական թեկնածու է առաջադրում, մինչեւ նոր ընտրությունները, այլ ՔՊ-ի անդամների եւ «համակիրների» միջեւ ներքին ընտրություններ է անցկացնում։
Սա ՔՊ-ի կողմից, սահմանադրության ու պարզ բանականության տառին եւ ոգուն հակասող որոշում է։
Սա իշխանության ակնհայտ ուզուրպացիա է եւ, հաջողության դեպքում, այդ փորձը կտարածվի մյուս համայնքների վրա։ Իսկ հետագայում, ՏԻՄ-երում նշանակված ուսապարկերի օգնությամբ, կփորձի ձայներ կորզել ԱԺ ընտրությունների ժամանակ»։

Продолжающиеся события вокруг Совета старейшин Гюмри имеют переломный момент. В Армении происходит захват власти, которую попытаются распространить на другие общины. Об этом написал политолог Степан Даниелян.
«Что происходит?
Партия «ГД» составляет меньшинство в Совете старейшин Гюмри. После того, как мандаты были сложены большинством, действующий премьер не выдвигает беспартийного кандидата на пост временного мэра до новых выборов, а проводит внутренние выборы между членами «ГД» и «сторонниками».
Данное решение «ГД» противоречит букве и духу Конституции и здравому смыслу.
Это очевидная узурпация власти, и в случае успеха этот опыт распространится на другие сообщества. А в дальнейшем с помощью рюкзаков, назначенных в местные органы власти, он попытается получить голоса на выборах в Национальное собрание».