Պարզվում է, որ կառավարությունը ներքին կարգով ձգում է այն արցախցիների բնակարանային սերտիֆիկատներից օգտվելու իրավունքի իրացումը, ովքեր կարող են պետության նախատեսված գումարը կանխավճար մուծել և դրա հիման վրա վարկ վերցնել: Այս մասին գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Պայմանական, եթե 4 հոգանոց ընտանիք է և բնակարան է ցանկանում գնել Երևանում, ապա նրան տրվում է 12 մլն դրամ` սերտիֆիկատի ձևով:
Այս պայմաններում, բնականաբար, ընտանիքը պետք է հավելյալ հիփոթեքային վարկի տակ մտնի, որտեղ Երևանի դեպքում, մինչև 2025-ի հունվարի 1-ը գործում է տոկոսադրույքի վերադարձի դրույթը:
Սակայն, ինչպես ինձ հավաստիացրեցին այս ծրագրի շահառուները, այս ծրագրով կառավարության հետ աշխատող բանկերը, «վերևից» իջեցված հրահանգով, ամեն ինչ անում են, որ մարդիկ չկարողանան այս տարի ձևակերպել վարկը և հետագա տարիներին չօգտվեն տոկոսադրույքի գումարների հետ վերադարձից:
Ես տեղյակ չեմ` կա՞ն շահառուներ, որոնց վարկավորել են, սակայն ինձ դիմել են մարդիկ, որոնց դեպքում, այդ հիմքով խնդիր կա, ենթադրաբար, այդ հանգամանքը տարածվում է շատերի վրա կամ բոլորի (փորձում եմ պարզել):
Կարծում եմ, որ սրանով է պայմանավորված, որ այն օնլայն հարթակը, որը գործում է սերտիֆիկատների դիմելու համար, շատ դեպքերում, սահմանված ժամկետում չի պատասխանում շահառուների դիմումներին (ես էլ եմ այդպիսի ահազանգ ստացել):
Այսինքն, գործընթացը ձգում են, որպեսզի Երևանում բնակարան գնողների դեպքում անհնարին դարձվի տոկոսադրույքի հետվերադարձի գումարներից օգտվելու հնարավորությունը և այնպես են պրոցեսը տանելու, որ յուրաքանչյուր տարվա ընթացքում սահմանափակ թվով ընտանիքներ օգտվեն ծրագրից:
Առանց այդ էլ կառավարության այս ծրագիրը բազմաթիվ խնդիրներ էր ստեղծել Արցախից բռնի տեղահանվածների համար, հիմա էլ լրացուցիչ արհեստական խոչունդոտներ:
Երբ սրան էլ գումարում ես հաջորդ տարվանից արցախցիների համար նախատեսված սոցիալական ծրագրի կրճատումները, ապա սարսափելի իրավիճակն ամբողջական է դառնում», - գրել է պատգամավորը:

«Условно, если есть семья из 4 человек и желает купить квартиру в Ереване, ей выдается 12 миллионов драмов в виде сертификата.
В этих условиях, естественно, семье приходится заключать дополнительный ипотечный кредит, где в случае с Ереваном до 1 января 2025 года действует пункт о возврате процентной ставки.
Однако, как меня заверили бенефициары этой программы, банки, работающие с правительством по этой программе, по указанию «сверху» делают все, чтобы люди не получили кредит в этом году и не получили выгоду от возврата процентов в последующие годы.
Я не знаю, есть ли бенефициары, которым был предоставлен кредит, но ко мне обращались люди, у которых есть проблема по этому поводу, предположительно это обстоятельство применимо ко многим или ко всем (пытаюсь выяснить).
Думаю, именно в этом причина того, что онлайн-платформа, которая работает для подачи заявок на сертификаты, в большинстве случаев не отвечает на заявки бенефициаров в указанный срок (мне также позвонили и по этому поводу).
Другими словами, они затягивают процесс, чтобы те, кто покупает квартиры в Ереване, не смогли воспользоваться деньгами после возврата процентной ставки, и проведут процесс таким образом, чтобы каждый год участие в программе получало ограниченное число семей.
Без этого эта правительственная программа создала множество проблем для вынужденных переселенцев Арцаха, а теперь появились дополнительные искусственные препятствия.
Если добавить к этому сокращение социальной программы, запланированной для арцахцев со следующего года, то ужасная ситуация становится полной», - написал депутат.