Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է ցույց տալ, որ մեր երկրում միակ ասողն ինքն է. Խաչատրյան (Տեսանյութ)
Մենք բազմիցս ասել ենք, որ պատրաստվում ենք դատի տալ ԱԳՆ-ին և նաև հայտարարել  էինք, որ արդեն դատի ենք տվել, մեկ անգամ դատարանը հայցը վերադարձրել էր, երկրորդ անգամ որոշակի փոփոխությամբ ընդունել է վարույթ. լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր պատգամավոր Քրիստինա Վարդանյանը գրել էր, որ Աննա Գրիգորյանի, Գեղամ Մանուկյանի և Արթուր Խաչատրյանի հետ համատեղ դատական հայց են ներկայացրել ընդդեմ կառավարության և ԱԳՆ-ի՝  պահանջելով ոչ իրավաչափ համարել ՀՀ արտգործնախարարի 2024 թ. մարտի 14-ի գրությունը, որով նրանց արգելվել էր ծանոթանալ Ադրբեջանի հետ քննարկվող պայմանագրի փոխանակվող նախագծերին։
«Այն պահից, երբ ադրբեջանական մամուլը, ադրբեջանական քաղաքական գործիչները սկսեցին կաղկանձել, որ  «ռեֆանշիստները», այսինքն՝ մենք (ընդդիմադիր պատգամավորները) հասանելիություն ունենք գաղտնի փաստաթղթերին, դրանից մի քանի օր հետո Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ արգելելու է, որպեսզի այդ փաստաթղթերին ծանոթանանք։
Հիմնավորումը զավեշտ էր՝ իբրև թե մի բան կարդացել ենք, ուրիշ բան ներկայացրել։ Եթե այս իշխանությունները նման մեղադրանք են ներկայացնում, դա կարելի է վճռել միայն մեկ ձևով, դե թող ներկայացնեն այն, որը, ըստ իրենց, մենք սխալ ենք ներկայացրել։ Մենք գործել ենք օրենքի շրջանակներում, այլապես հիմա ես առնվազն քրեական հետապնդման ենթարկվելիս կլինեի։ Ոչ մի բան չենք խախտել, որևէ արտահոսք չենք արել, տվել ենք քաղաքական գնահատական առ այն, որ շրջանառվող փաստաթուղթը, որը կնքվել է ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև, կապիտուլյացիայի պայմանագիր է, որը միտված է Հայաստանի ստրկացմանը, ազատությունից զրկմանը»,-ասաց պատգամավորը։
Խաչատրյանի պնդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը դրանով ուզում է ցույց տալ, որ մեր երկրում միակ ասողն ինքն է.«Այդպիսով ժողովրդի ականջին «արիշտա» են կախում՝ ասելով, թե իրենք գնում են խաղաղության, սակայն ընդդիմադիրներն ասում են, որ խաղաղություն չկա, սա միակողմանի զիջում է։ Այս ամենը դրդեց նրանց, որպեսզի խախտեն պատգամավորի երաշխիքների մասին օրենքը և որոշեն սահմանափակել մեր և ժողովրդի սահմանադրական իրավունքները՝ տեղեկանալու, թե ինչ փաստաթղթեր են ստորագրում Փաշինյանն ու Ալիևը»։

Мы неоднократно говорили, что будем подавать в суд на МИД, а также заявляли, что однажды уже подали иск, но суд вернул исковое заявление, второй раз суд принял иск к производству с некоторыми изменениями. Об этом в беседе с журналистами сообщил депутат фракции "Армения" Артур Хачатрян.
Напомним, что член парламентской фракции «Армения» Кристине Варданян написала сегодня, что совместно с коллегами Анной Григорян, Гегамом Манукяном и Артуром Хачатряном подала судебный иск против правительства и МИД, потребовав признать неправомерным решение министра иностранных дел Армении от 14 марта 2024 года, которым им было запрещено знакомиться с обсуждаемыми проектами соглашения с Азербайджаном.
«С того момента, как азербайджанская пресса и азербайджанские политики начали визжать о том, что «рефаншисты», то есть мы (оппозиционные депутаты), имеем доступ к секретным документам, через несколько дней после этого Никол Пашинян заявил с трибуны НС, что запретит нам доступ к этим документам.
Обоснование было смешным, будто мы прочли там одно, а представили другое.
Если эти власти выдвигают такое обвинение, то решить его можно только одним способом, пусть они излагают то, что, по их мнению, мы изложили неверно.
Мы действовали в рамках закона, иначе сейчас мне как минимум грозило бы уголовное преследование. Мы ничего не нарушили, не допустили никаких утечек, дали политическую оценку, что обсуждаемый документ, который был подписан между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, является капитуляционным соглашением, направленным на порабощение Армении и лишение ее свободы», - сказал депутат.
По утверждению Хачатряна, Никол Пашинян хочет показать этим, что он единственный, чье слово имеет вес в нашей стране.
«Таким образом, они вешают народу «лапшу» на уши, говоря, что они идут за миром, а оппозиционеры говорят, что мира нет, это односторонняя уступка. Все это побудило их нарушить закон о гарантии деятельности депутатов и принять решение ограничить наше и конституционное право народа узнать, какие документы подписывают Пашинян и Алиев».