2025-ի պետական բյուջեի նախագիծը «Հայաստան» դաշինքը համարում է ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը հարված հասցնող գործունեության ֆինանսավորում. Արթուր Խաչատրյան
03/12/2024 11:28
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը պնդում է՝ ըստ այս կառավարության՝ Արցախի բռնակցումից հետ հայ ժողովուրդն ավելի ապահով է։
«Ըստ այս կառավարության՝ 2020 թվականի ռազմական պոտենցիալի մի էական հատված կորցնելուց հետո ավելի անվտանգ ենք, հազարավոր երիտասարդ զինվորներ ու փառահեղ մարտական ուղի անցած սպաներ կորցնելուց հետո մենք ավելի պաշտպանված ենք։ Ի դեպ, կհիշե՞ք, մեր զինված ուժերը երբ Է զորավարժությունների մասնակցել, իսկ կհիշե՞ք ադրբեջանական ԶՈՒ-ն երբ է վերջին անգամ զորավարժությունների մասնակցել»,- ԱԺ-ում 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագածի վերջնական քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ այդ նախագիծը համարժեք չէ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին, իսկ վարվող տնտեսական քաղաքականությունը չի ապահովում Հայաստանի երկարատև ու կայուն զարգացումը։
«Կառավարության արտքին ու պաշտպանական քաղաքականությունն ունակ չէ ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը»,- ընդգծեց նա։
Արթուր Խաչատրյանը նշեց, որ 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը «Հայաստան» դաշինքը համարում է ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը հարված հասցնող գործունեության ֆինանսավորում։

Депутат фракции «Армения» НС Артур Хачатрян утверждает, что, согласно этому правительству, армянский народ после аннексии Арцаха находится в большей безопасности.
«Согласно этому правительству, мы в большей безопасности после потери значительной части военного потенциала 2020 года, мы более защищены после потери тысяч молодых солдат и офицеров, прошедших славный боевой путь. Кстати, помните ли вы, когда наши вооруженные силы принимали участие в военных учениях, и помните ли вы, когда азербайджанские вооруженные силы в последний раз проводили военные учения?»,- аявил он во время финального обсуждения проекта госбюджета на 2025 год в Национальном Собрании.
По мнению депутата, этот проект не адекватен вызовам, стоящим перед Арменией, а нынешняя экономическая политика не обеспечивает долгосрочное и стабильное развитие Армении.
"Внешняя и оборонная политика правительства не способна обеспечить безопасность нашей страны", - подчеркнул он.
Артур Хачатрян отметил, что блок «Армения» рассматривает проект госбюджета на 2025 год как финансирование деятельности, посягающей на суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.