Լավ առիթ է, որ մենք ժողովդրավարական ևս մեկ ինստիտուտ ներդնենք Հայաստանում, ԱԺ -կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Գյումրիում սպասվող «փրայմերիզի» գործընթացին,  որը նա անվանեց «նախնական ընտրություն և նախնական քվեարակություն»։
«Երբ որ ոչ թե հենց պաշտոնյաների, այլ թեկնածուների ընտրության փուլից քաղաքացիները հնարավորություն են ունենում քվեարկել ու որոշում կայացնել։ Իմ առաջարկը Գյուրիում հենց այդ է»,-ասաց նա։
Փաշինյանը հայտնեց՝ առաջադրվել է 7 թեկնածու, և 3 օր՝  կիրակի, երկուշաբթի և երեքշաբթի օրերին ՔՊ-ի ներկայացուցիչների կողմից կիրականացվի նախնական ընտրությունը։
«Պատահական ընտրանքով տարբեր տեղերում գյումրեցիներին կառաջարկվի քվեաթերթիկ, որում նրանք թեկնածուներից մեկի օգտին կքվեարկեն։ Հաղթած թեկնածուին կնշանակենք Գյումրիի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Կիրակի, երկուշաբթի և երեքշաբթի օրերին մեր սիրելի գյումրեցիների դռները կծեծեն մեր ներկայացուցիչները և կսկսեն քվեարկել»,-ասաց նա։

Для нас это хорошая возможность представить в Армении еще один демократический институт, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов НС-правительство, сославшись на ожидаемые в Гюмри "праймеризы", которые он назвал «предварительными выборами и предварительным голосованием».
«Когда граждане имеют возможность голосовать и принимать решения во время выборов кандидатов, а не чиновников. Мое предложение провести выборы в Гюмри именно об этом», - сказал он.
Пашинян сообщил, что выдвинуто 7 кандидатов, и в течение 3 дней, в воскресенье, понедельник и вторник, представители "Граданского договора" проведут предварительные выборы.
"Гражданам Гюмри в разных местах будут предложены бюллетени для голосования, в которых они проголосуют за одного из кандидатов. Победившего кандидата мы назначим временным исполняющим обязанности мэра Гюмри. В воскресенье, понедельник и вторник наши представители постучатся в двери наших любимых гюмрийцев и гюмрийцы начнут голосовать", - сказал он.
Пашинян не исключил, что этот механизм будет использован и в других общинах, где есть несколько кандидатов.