ՀՀ իշխանությունը թույլ է տալիս Ադրբեջանին և նրա թուրք դաշնակցին հավակնել մեր ինքնիշխան տարածքին. Անանյան
05/12/2024 14:13
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը գրում է․ «Պատմական ճշմարտության խլացուցիչ աղաղակն ու առաջ մղվող սպառնալիքները անզոր ու անհավասար պայքարի մեջ են «Հովիկ Ազազարյան» և հանրային ուշադրությունը շեղող ու ազգային զգոնությունը թուլացնող այլ արհեստական ու մանր օրակարգերով հանրային կյանքը հագեցնելու այսօրվա պարտադրվող իրականության հետ։
Հայաստանի քաղաքական իշխանությունները ընկղմված լինելով անտարբերության խոր քնի մեջ, ըստ էության, ոչ միայն չեն հակադրվում, այլև թույլ են տալիս Ադրբեջանին և նրա թուրք դաշնակիցներին բացահայտ հավակնել ինքնիշխան Հայաստանի տարածքին՝ այն անվանելով «Արևմտյան Ադրբեջան»:
«Վերադարձի իրավունք. Հայաստանից բռնի տեղահանված անձանց համար արդարության վերականգնում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսին բացման խոսքով հանդես են եկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ու Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ ընդգծելով Հայաստանից բռնի տեղահանված անձանց համար արդարության վերականգնման, մասնավորապես, վերադարձի իրավունքի իրացման անհրաժեշտությունը:
Այնուհետև, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պարգևատրել է «Արևմտյան Ադրբեջանի իրողությունների քարոզչության» ոլորտում աչքի ընկնող մի խումբ գործիչների։ Հիշյալ կոնֆերանսի ընթացքում Ալիևը նշել է, որ Հայաստանը պետք է բանակցություններ սկսի «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի» հետ։
Մեր կողմից վճռական գործողությունների և հայտարարությունների բացակայությունը միայն ոգևորում է Ադրբեջանին և նրա աջակիցներին՝ պատմության մոռացության և վերանայման պետական արշավում: Մեր լռությունն ու անգործությունը դառնում են վախկոտություն և դավաճանություն պատմության առջև, ինչը հաստատում է, որ անարժան առաջնորդները անխուսափելիորեն հանգեցնում են ինքնիշխանության և տարածքի կորստի։
Իրերն իրենց անուններով կոչելու և նրանցից պատասխանատվություն պահանջելու ժամանակը վաղուց է անցել, իսկ արտաքին սպառնալիքների և երկրի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանն առնչվող խնդիրների դեմ ակտիվ և վճռական գործողությունների հրատապ անհրաժեշտությունը գնալով ահագնանում է»։

Власти Армении позволяют Азербайджану и его турецкому союзнику претендовать на нашу суверенную территорию — Ананян
05/12/2024 15:40
Бывший председатель КГД Армении Давид Ананян пишет: «Оглушительный крик исторической правды и выдвигаемые угрозы находятся в бессильной и неравной борьбе с сегодняшней навязанной реальностью наполнения общественной жизни «Овиком Азазаряном» и другими искусственными и мелочными повестками, отвлекающими общественное внимание и ослабляющими национальную бдительность.
Политические власти Армении, погруженные в глубокий сон безразличия, по сути, не только не противодействуют, но и позволяют Азербайджану и его турецким союзникам открыто претендовать на территорию суверенной Армении, называя ее «Западным Азербайджаном».
На международной конференции на тему «Право на возвращение - содействие справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении» президент Азербайджана Ильхам Алиев и бывший министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу выступили со вступительным словом, подчеркнув необходимость восстановления справедливости для людей, насильственно перемещенных из Армении, в частности, реализации права на возвращение.
Затем президент Азербайджана Ильхам Алиев наградил группу выдающихся деятелей в области «пропаганды реалий Западного Азербайджана». В ходе вышеупомянутой конференции Алиев отметил, что Армении следует начать переговоры с «Сообществом Западного Азербайджана».
Отсутствие у нас решительных действий и заявлений только поощряет Азербайджан и его сторонников в государственной кампании по забвению и пересмотру истории.
Наше молчание и бездействие становятся трусостью и предательством перед лицом истории, которая подтверждает, что недостойные лидеры неизбежно ведут к потере суверенитета и территории.
Время называть вещи своими именами и требовать от них ответственности давно прошло, а острая необходимость активных и решительных действий против внешних угроз и проблем, связанных с защитой суверенитета и территориальной целостности страны, становится все более актуальной».