Երեկ հայկական ազգանուններով մի քանի մարդ արդարացնում էր Ադրբեջանի ու Թուրքիայի` մեր դեմ հանցագործություններն ու Բաքվին խոստանում չպայքարել վերջինի դեմ. Թյուրքագետ
05/12/2024 10:35
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրել է.
«Մինչ երեկ Հայաստանի խորհրդարանում հայկական ազգանուններով մի քանի մարդ արդարացնում էր Ադրբեջանի ու Թուրքիայի` մեր դեմ կատարած հանցագործություններն ու Բաքվին հեռակա խոստանում ոչ մի ձև չպայքարել վերջինի դեմ, Ադրբեջանում այս պահին նախագահ Ալիևի գլխավորությամբ միջազգային խորհրդաժողով է, որը վերնագրված է «Վերադարձի իրավունք. Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների համար արդարության վերականգնում»:
Խորհրդաժողովը նպատակ ունի «մշակել ադրբեջանցիների պատմական հայրենիք վերադարձի» մեխանիզմները: Այսինքն` դեպի Հայաստանի Հանրապետության տարածք: Հայաստանի ԱԳՆ և որևէ այլ պետական հիմնարկ, բնականաբար, ոչ մի բողոքի ձայն ու գործողություն չի անի: Ինչու՞: Լավ գիտեք»:

Вчера несколько человек с армянскими фамилиями оправдали преступления Азербайджана и Турции против нас и пообещали Баку не воевать против последнего — Тюрколог
05/12/2024 11:13
«Тюрколог Варужан Гегамян пишет:
«Пока вчера в парламенте Армении несколько человек с армянскими фамилиями оправдывали преступления, совершенные против нас Азербайджаном и Турцией, и обещали Баку никоим образом не бороться против последних, в настоящее время в Азербайджане под руководством президента  Алиева проходит международная конференция под названием «Право на возвращение. Восстановление справедливости для насильственно изганных из Армении азербайджанцев».
Цель конференции - «разработка механизмов возвращения азербайджанцев на историческую родину», то есть на территорию Республики Армения. МИД Армении и любое другое государственное учреждение, естественно, не будут протестовать. Почему? Лучше меня знаете»