Եթե ԱԱԾ զեկույցը պետական գաղտնիք է պարունակում, ի՞նչ հիմքով է Փաշինյանը կիսվել ՔՊ-ականների հետ. Չալաբյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել
«Հայաքվե» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Ավետիք Չալաբյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել:
Նա, մասնավորապես, իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Դեկտեմբերի 4-ին, ելույթ ունենալով Ազգային ժողովի ամբիոնից, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, ի թիվս մի շարք այլ ինքնախոստովանական ցուցմունքների, շատ կարևոր ցուցմունք տվեց իր կողմից կատարված աննախադեպ արարքի վերաբերյալ։
Պատասխանելով պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին, նա ընդունեց, որ ենթադրաբար ԱԱԾ կողմից ստացել է զեկույց պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հեռախոսում առկա տվյալների մասին, որոնք առևերույթ պետական գաղտնիքի արտահոսք են պարունակել, որից հետո կիսվել է այդ տվյալներով ՔՊ վարչության հետ, որի հիման վրա էլ այն որոշում է ընդունել Հովիկ Աղազարյանին հեռացնել կուսակցությունից։ Այս կապակցությամբ իմ մոտ մի քանի հարց է առաջանում՝
ա) եթե ԱԱԾ զեկույցը պետական գաղտնիք պարունակող տվյալներ է պարունակում, ի՞նչ հիմքով է Նիկոլ Փաշինյանը այդ տվյալները կիսվել ՔՊ վարչության անդամների հետ, որոնց առնվազն մի մասը պետական գաղտնիքին առնչվելու համապատասխան թույլտվություն չունեն, և արդյո՞ք դա ինքնին չի հանդիսանում պետական գաղտնիքի արտահոսք պաշտոնատար անձի կողմից;
բ) եթե ԱԱԾ զեկույցում պարունակվող տեղեկությունները ձեռք են բերվել նախաքննական գործողությունների համատեքստում, ապա դրանց տրամադրումը նախաքննության հետ կապ չունեցող անձանց` վարչապետին, ՔՊ վարչության անդամներին, արդյ՞ոք չի հանդիսանում նախաքննության գաղտնիքի խախտում;
գ) եթե Հովիկ Աղազարյանը հանդիսանում է ՀՀ պատգամավոր, և Ազգային ժողովը նրա վրայից դեռևս չի հանել պատգամավորական անձեռնմխելիությունը, արդյ՞ոք Քննչական կոմիտեն իրավասու է նրա նկատմամբ քննչական գործողություններ իրականացնել, մասնավորապես, առգրավել նրա հեռախոսը, և նրանից արտածել անձնական գաղտնիք հանդիսացող տվյալներ։
դ) եթե այս ամենի մեջ որևէ պետական գաղտնիք չի պարունակվել, այլ խոսքը ընդամենը ՔՊ վարչության քննարկումների վերաբերյալ արտահոսքի մասին է, ի՞նչ հիմքով է ընդհանրապես ԱԱԾ-ն միջամտում այդ հարցին։ Եվ ընդհակառակը, եթե իրապես առկա է պետական գաղտնիքի արտահոսք, որտեղից են այդ տեղեկությունները հասու դարձել Հովիկ Աղազարյանին, ո՞վ է դրանք նրան տրամադրել։
Հարցերի այս ցանկը կարելի է երկար շարունակել, սակայն ակնհայտ է, որ այս միջադեպը ակնառու կերպով բացահայտում է Հայաստանի իշխանական համակարգում տիրող ապօրինության և իրավական քաոսի ողջ մակարդակը։ Սա ներհատուկ է բռնապետական պետություններին, որտեղ որևէ տարաբաժանում չկա պետական և կուսակցական մարմինների, գործադիր․ օրենսդիր և դատական իշխանության միջև, որտեղ իրավապահ մարմինները ենթարկվում են ոչ թե օրենքին, այլ բռնապետի հրամաններին։ Այսպիսի բռնապետական իշխանութունների վախճանը ևս շատ կանխատեսելի է, և Հովիկ Աղազարյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը ցույց է տալիս, որ այն անշրջելիորեն մոտենում է։
Մինչ այդ, առաջարկում եմ ՀՀ Գլխավոր դատախազին չսպասել այդ գեղեցիկ օրվան, իմ այս գրառումը ընդունել որպես Հաղորդում հանցագործության մասին, և քրեական վարույթ հարուցել այս բոլոր հարցերին պատասխան տալու համար։ Եթե այս Գլխավոր դատախազը դա չանի մեզ բոլորիս հասկանալի պատճառներով, առաջարկում եմ համակարգում մնացած այն դատախազներին, որոնք դեռևս հավատարիմ են ՀՀ Սահմանադրությանը և օրենքներիին ծառայելու իրենց երդմանը, դա անել նրա փոխարեն, նրանք դրա իրավասությունը ունեն։ Ինքս պատրաստ եմ հետամուտ լինել նրան, որ մի հրաշալի օր դա տեղի ունենա, և օգնի վերականգնել մեր քաղաքացիների հավատը օրենքի և օրինականության նկատմամբ»:

Если отчет СНБ содержит данные, составляющие государственную тайну, на каком основании Никол Пашинян поделился этими данными с членами правления «ГД»։ Чалабян представил сообщение о преступлении
05/12/2024 11:00
Представитель инициативы «Айакве» Аветик Чалабян представил сообщение о преступлении.
В частности, он написал на своей странице в Facebook: «4 декабря, выступая с трибуны Национального собрания, занимающий пост премьер-министра Никол Пашинян, среди ряда других признательных показаний, дал очень важные показания о совершенном им беспрецедентном поступке.
Отвечая на вопрос депутата Агнесы Хамоян, он признал, что, предположительно, получил от СНБ доклад о данных, имеющихся на телефоне депутата Овика Агазаряна, которые содержали утечку государственной тайны, после чего поделился этими данными с правлением «ГД», на основании чего оно приняло решение исключить Овика Агазаряна из партии.
В связи с этим у меня возникает несколько вопросов:
а) если отчет СНБ содержит данные, составляющие государственную тайну, на каком основании Никол Пашинян поделился этими данными с членами правления «ГД», по крайней мере, некоторые из которых не имеют соответствующего разрешения на доступ к государственной тайне, и не является ли это само по себе утечкой государственной тайны, совершенной должностным лицом
б) если информация, содержащаяся в отчете СНБ, была получена в контексте действий в рамках предварительного расследования, не является ли ее предоставление лицам, не имеющим отношения к предварительному расследованию - премьер-министру, членам правления ГД, нарушением тайны предварительного следствия
в) если Овик Агазарян является депутатом парламента РА, и Национальное собрание еще не сняло с него депутатскую неприкосновенность, правомочен ли Следственный комитет проводить в отношении него следственные действия, в частности, изымать его телефон и передавать его данные, составляющие личную тайну
г) если во всем этом не содержалось какой-либо государственной тайны, а речь идет всего лишь об утечке информации об обсуждениях в правлении «ГД», на каком основании СНБ вообще вмешивается в этот вопрос? И наоборот, если действительно существует утечка государственной тайны, откуда эти сведения дошли до Овика Агазаряна, кто их ему предоставил?
Этот список вопросов можно продолжать долго, однако очевидно, что этот инцидент наглядно демонстрирует весь уровень беззакония и правового хаоса, царящего во властной системе Армении. Это присуще диктаторским государствам, где нет разделения между государственными и партийными органами, исполнительной и законодательной властью, где правоохранительные органы подчиняются приказам диктатора, а не закону. Конец таких диктаторских властей также очень предсказуем, и инцидент с Овиком Агазаряном показывает, что он необратимо приближается.
Предлагаю генеральному прокурору РА не ждать этого прекрасного дня, принять этот мой пост как сообщение о преступлении и возбудить уголовное производство, чтобы ответить на все эти вопросы. Если генеральный прокурор не сделает этого по понятным всем нам причинам, я предлагаю оставшимся в системе прокурорам, которые все еще верны своей клятве служить Конституции и законам РА, сделать это за него, они имеют на это право. Я сам готов содействовать тому, чтобы однажды это произошло, и помочь восстановить веру наших граждан в закон и законность».