Յուրքանչյուրս ենք «բանտ»-ում և դրա լավագույն վկայությունը այն հեռախոսի նամակի պատմությունն է, մարդու հեռախոսի ներքին նամակագրությանը տիրապետում են. Սրբազան (Տեսանյութ)
Անընդունելի է, որ մեր հայրենակիցները դեռևս գտնվում են թշնամու բանտում. Հանրապետթյան հրապարակում միանալով Բաքվում պահվող գերիների և պատանդների վերադարձի պահանջով նստացույց անող «Կամք» նախաձեռնության խմբին՝ ասաց Բագրատ Սրբազանը։
«Այսօր յուրքանչյուրս ենք գտնվում «բանտի» մեջ, «կալանքի» մեջ և դրա լավագույն վկայությունը այն հեռախոսի նամակի պատմությունն է։ Մարդու հեռախոսի մեջից ուղղակիորեն իր ներքին նամակագրությանը՝ ինչ ուզում է լինի, ինքը գիտի, տիրապետում են։ Սա նշանակում է, որ մենք կալանքի մեջ ենք ապրում։ Հետևաբար, էտ բանտից պետք է ազտագրվենք ու դուրս գանք»,-ասաց Սրբազանը։
Նա նշեց՝ իրեն շատ են հարցնում, թե ինչ է լինելու վերջը, երբ է լինելու. «Վստահեցնում եմ երկար չի սպասեցնելու այս ամենը։ Մենք այդ ճանապարհն անցնում ենք և այդ ճանապարհի հանգրվանը պետք է լինի մեր հաղթանակը։ Սրանց անպարտելիության միֆը մոռացեք։ Իրենք ամենավախկոտն են, այլապես այս ցնդաբանությունները չէինք տեսնի։ Մենք վերջնահանգրվանի առջև ենք կանգնած»։
Ի դեպ, Սրբազանին «Կամք» նախաձեռնության անդամ Վահագն Չախալյանը տեղեկացրել է, որ «անցյալ անգամ իմացել էին, թե Սրբազանը գալու է և միանա նստացույցին, 22 ավտոբուս զորք էին ուղարկել»։

Баграт Србазан։ Каждый из нас находится в «тюрьме» и лучшее тому подтверждение – история телефонной переписки, у них есть доступ к личной телефонной переписке человека (Видео)
Об этом Баграт Србазан заявил, присоединившись к инициативной группе "Камк" ("Воля"), которая на площади Республики проводит сидячую забастовку с требованием возвращения пленных и заложников, удерживаемых в Баку.
«Сегодня каждый из нас находится в «тюрьме», в «задержании», и лучшее тому подтверждение – история с тем телефонной перепиской». У них есть доступ к личной телефонной переписке человека. Это значит, что мы живём в заключении. Поэтому мы должны освободиться из тюрьмы и выйти на свободу", - сказал архиепископ.
Он отметил, что его часто спрашивают, как и когда все это закончится. «Уверяю вас, это не займет много времени. Мы проходим этот путь, и наша победа должна стать важной вехой на этом пути. Забудьте миф об их непобедимости. Они очень трусливы, иначе мы бы не стали свидетелями всего этого вздора».
Кстати, член инициативы «Воля» Ваагн Чахалян сообщил Галстаняну о том, что «в прошлый раз, когда власти узнали, что архиепископ приедет и присоединится к сидячей забастовке, то отправили 22 автобуса с войском».