Աբսուրդի ժանրից է, որ 110 հազարից ավելի ընտրող ունեցող Գյումրիում փրայմերիզ են իրականացնում, հարցում անում ընդամենը 1050 հոգու շրջանում և քաղաքապետ նշանակում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սարիկ Մինասյանին Գյումրու ղեկավարի պաշտոնակատար նշանակելու հայտարարությանը։
«Դա բացահայտ հակասում է ՏԻՄ օրենքին։ Նիկոլ Փաշինյանը հասկացավ, որ իշխանության գալուց 6.5 տարի անց, Շիրակում և, մասնավորապես Գյումրիում, ինքը թիմ չունի։ Դրա վկայությունն էլ այն է, որ փրայմերիզի ընթացքում քպ-ի աջակիցը հաղթեց քպ-ականներին։ Ի դեպ, աջակից ասելով էլ շատ չպետք է ոգևորվել, որովհետև Սարիկ Մինասյանը երբևիցե աչքի չի ընկել քպ-ին աջակցելու դրսևորումներով։ Ավելին՝ չի էլ թաքցրել իր ընդդիմադիր կեցվածքն այս իշխանությունների նկատմամբ»,-ասաց քաղաքագետը։
Նրա գնահատմամբ՝ այժմ ինչ-որ անդրկուլիսյան բանակցությունների արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ռեբրենդինգ անել Շիրակի մարզի իր թիմին, շատերի կողմից հարգված մարդկանց է մարզում մտցնում քաղաքական դաշտ, որպեսզի նախ՝ Գյումրիում հաղթի մարտ ամսին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններում, հետո էլ դրանով նախապատրաստվի սպասվելիք խորհրդարանական հերթական կամ արտահերթ ընտրություններին։
«Հիմա Սարիկ Մինասյանի և Դավիթ Առուշանյանի համար քարտ-բլանշ է տրված, որպեսզի իրենց սեփական թիմերը ձևավորեն։ Կարծում եմ, որ այդ առումով էլ խնդիրներ կլինեն, որովհետև Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի մորաքրոջ թոռը՝ Վահագն Մկրտչյանը, բավական երիտասարդ, բայց ամբիցիոզ տղա է։ Արդեն խոսակցություններ կան, որ նա նշանակվելու է փոխքաղաքապետ։ Իսկ դա նշանակում է, որ նա ամեն ինչ անելու է քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու համար»,-նշեց Գագիկ Համբարյանը։

Абсурдно, что в Гюмри, где проживает более 110 тысяч избирателей, проводят праймериз, опрашивают всего 1050 человек и назначают мэра. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил политолог Гагик Амбарян, сославшись на заявление премьер-министра Никола Пашиняна о назначении Сарика Минасяна исполняющим обязанности мэра Гюмри.
«Это явно противоречит закону о местном самоуправлении. Никол Пашинян осознал, что после 6,5 лет прихода к власти у него нет команды в Шираке и, в частности, в Гюмри. Доказательством этому является тот факт, что сторонник «ГД» победил членов «ГД» на праймериз. Кстати, не воодушевляйтесь, когда я говорю «сторонник», потому что Сарик Минасян никогда не выступал в поддержку партии «ГД». Более того, он не скрывал своего оппозиционного отношения к этим властям», - сказал политолог.
По его оценке, сейчас в результате каких-то закулисных переговоров Никол Пашинян пытается провести ребрендинг своей команды в Ширакской области, выводит на политическую арену уважаемых многими людей, с целью сначала победить в Гюмри на выборах в органы местного самоуправления, которые состоятся в марте, а затем подготовиться к ожидаемым очередным или внеочередным парламентским выборам.
«Теперь Сарик Минасян и Давид Арушанян получили карт-бланш на формирование собственных команд. Думаю, что и в этом плане будут проблемы, потому что Ваагн Мкртчян, внук тети жены Пашиняна Анны Акопян, довольно молодой, но амбициозный парень. Уже ходят слухи, что он будет назначен заместителем мэра. А это значит, что он сделает все, чтобы занять должность мэра», - сказал Гагик Амбарян.