Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ քրեական գործն ուղարկվել է Բաքվի զինվորական դատարան
Օկուպացված Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ քրեական գործն ուղարկվել է Բաքվի զինվորական դատարան, հայտնել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործեր է հարուցել օկուպացված Արցախի Հանրապետության նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներից 15-ի նկատմամբ: 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած զանգվածային ռազմական ագրեսիայի հետևանքով նրանք ապօրինաբար կալանավորվել են, տարվել Բաքու։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել «ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ ու խմբավորումներ ստեղծելու, ահաբեկչության նպատակով վարժանքներ անցկացնելու համար»։
Այժմ Բաքվում ապօրինի կալանքի տակ են պահվում նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը և ԶՈՒ շտաբի նախկին պետ Դավիթ Մանուկյանը:

Уголовное дело удерживаемых в Баку бывших военных и политических руководителей оккупированного Арцаха передано в Бакинский военный суд, сообщила Генеральная прокуратура Азербайджана.
Генеральная прокуратура Азербайджана возбудила уголовные дела против 15 бывших военных и политических руководителей оккупированной Республики Арцах.
В результате массовой военной агрессии, осуществленной Азербайджаном против Республики Арцах в сентябре 2023 года, они были незаконно задержаны и переведены в Баку. Им предъявлено обвинение в «терроризме, финансировании терроризма, создании не предусмотренных законом вооруженных формирований и группировок, проведении учений в целях терроризма».
В настоящее время в Баку незаконно удерживаются бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, председатель Национального собрания Давид Ишханян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший министр обороны Левон Мнацаканян, бывший госминистр Рубен Варданян и бывший начальник штаба Вооруженных сил Давид Манукян.