Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից երախտագիտություն եմ հայտնում Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդին, բանաձևի հեղինակ պատգամավոր Էրիխ Ֆոնտոբելին և խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքներին ցուցաբերած աջակցության համար։
Խորհրդարանի Ստորին պալատի ընդունած բանաձևը, որով գործադիրին կոչ է արվում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խաղաղության ֆորում անցկացնել, նշանակալից քայլ է Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի իրավունքների, մասնավորապես՝ անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձն ապահովելու ուղղությամբ։
Մենք բարձր ենք գնահատում Շվեյցարիայի հավատարմությունը միջազգային իրավունքին ու արդարությանը և հույս հայտնում, որ այս գործընթացն ունենալու է իր տրամաբանական շարունակությունը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, պաշտպանելով Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի իրագործումը, ցույց է տվել, որ հստակ գիտակցում է այս հարցի հրատապությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրության մնացած անդամներին միանալ Շվեյցարիայի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցը հասցեագրելու համար միջազգային հարթակ ստեղծելու ջանքերին։ Մենք հավատում ենք, որ համադրված միջազգային ջանքերի շնորհիվ կարող ենք հասնել արդար և կայուն խաղաղության տարածաշրջանում»:

Гагик Багунц, исполняющий обязанности председателя Национального собрания Республики Арцах, поблагодарил Национальный совет Швейцарии.
«От имени Национального собрания Республики Арцах выражаю благодарность Национальному совету Швейцарии, автору резолюции депутату Эриху Фонтобелю и всем политическим силам парламента за поддержку прав народа Республики Арцах.
Принятая нижней палатой парламента резолюция, призывающая исполнительную власть созвать международный мирный форум по проблеме Нагорного Карабаха,  является важным шагом в направлении обеспечения прав вынужденных переселенцев Арцаха, в частности, на пути к безопасному и достойному возвращению на Родину.
Мы ценим приверженность Швейцарии международному праву и справедливости и надеемся, что этот процесс получит свое логическое продолжение. Национальный совет Швейцарии, защищая исполнение решения Международного Суда, показал, что четко осознает актуальность этого вопроса.
Мы призываем остальную часть международного сообщества присоединиться к усилиям Швейцарии по созданию международной платформы для решения вопроса защиты прав народа Арцаха. Мы верим, что благодаря скоординированным международным усилиям мы сможем достичь справедливого и прочного мира в регионе».