Բանակի նկատմամբ համատարած դրական վերաբերմունքի պայմաններում մեր զորակոչի տարիքի երիտասարդների մեծ մասը չի զորակոչվում բանակ, հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ. կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պարզվում է՝ ամենատարբեր առողջական խնդիրների պատճառաբանությամբ։ Այստեղ կարող ենք երկու հետևության գալ, որ մենք համատարած և համընդհանուր առողջական խնդիրներ ունենք, որը պետական անվտանգության լրջագույն մարտահրավեր է, կամ՝ մյուս կողմից, իրադրությունների և օրենքով ընձեռնված հնարավորությունների համատարած չարաշահման հետ գործ ունենք»,-ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց՝ չեն կարող ասել, որ առողջապահական խնդիր չունենք, որովհետև տասնյակ հարյուրավոր դպրոցներում ակտիվ սպորտով զբաղվելու ընկալում չկա։
«Երիտասարդությունը պատանի տարիքից ծխում և ալկոհոլ է օգտագործում, անառողջ կյանքով ապրում, և սա, ցավոք, համարվում է հաստատված մի կանոն»,-ասաց նա և նշեց, որ ուղղակի հետևողականություն է պետք։
Ըստ նրա, այսօր բանակում բազմաթիվ ծառայությունների տեսակներ կան, որոնք համատեղելի են բազմաթիվ սահմանափակումների հետ։
«Երբ ասում ենք բանակում ծառայություն, հասկանում ենք խոշոր տրամաչափի զենքեր հրել կամ օգտագործել»,-ասաց նա և նշեց, որ ընդհուպ գրասենյակային ծառայուններ կան և պարտադիր չէ՝ բոլոր հիվանդությունները սահմանափակում լինեն բանակում ծառայության համար, թեև կարող են սահմանափակում լինել ծառայելու տեսակների համար։
«Պետք է ուղիղ ասել, որ բանակում ժամկետային ծառայության սահմանափակումները պետք է բերվեն նվազագույնի»,-ասաց նա։

В условиях повсеместного положительного отношения к армии большая часть молодежи нашего призывного возраста в армию не призывается, возникает вопрос: почему? Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Оказывается, причиной этому являются различные проблемы со здоровьем. Здесь мы можем прийти к двум выводам: либо мы имеем массовые и всеобщие проблемы со здоровьем, что является серьезным вызовом государственной безопасности, либо, с другой стороны, мы имеем дело с массовым злоупотреблением обстоятельствами и возможностями, предоставляемыми законом", - сказал он.
Пашинян отметил, что они не могут сказать, что у нас нет проблем со здоровьем, поскольку в десятках сотен школ нет восприятия активного спорта.
"Молодежь с юных лет курит и употребляет алкоголь, ведет нездоровый образ жизни, и это, к сожалению, считается устоявшимся правилом", - сказал он и отметил, что необходима последовательность.
По его словам, сегодня в армии существует множество видов служб, которые совместимы со многими ограничениями.
«Когда мы говорим о службе в армии, мы понимаем под ней толкание или применение крупнокалиберного оружия», - сказал он и отметил, что есть даже офисные службы и не все болезни являются ограничением для службы в армии, хотя для службы в армии могут быть ограничения по видам службы.
"Необходимо прямо сказать, что ограничения по срочной военной службе должны быть сведены к минимуму", - сказал он.