Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Գյումրիում իրադարձություններն ինչ-որ առումով ճգնաժամային էին և ցավալի, բայց իրենց հաջողվեց ժողովրդավարության ևս մի կարևոր ինստիտուտ ներդնել ՀՀ-ում։
«Խոսքը նախանական ընտրությունների կամ քվեարկության իստիտուտի մասին է, որը չափազանց կարևոր է, որը մեր երկրի ժողովրդավարությունը որպես ինստիտուտ ևս մեկ քայլով ամրացնում է»,-ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց՝ իհարկե, քննարկումներ կան ընդդիմության կողմից, թե ինչքնով է համապատասխանում իրականությանը, որ ՀՀ-ն ժողովրդավար երկիր է, ՀՀ կառավարությունը որքան է նվիրված ժողովրդավար բարեփոխման համակարգին։
Նա նշեց, որ առաջիկայում այդ հարցերին կետ-կետ կանդրադառնա․ «ՔՊ-ում առաջին փորձից հետո տրամադրվածությունն այն է, որ հետագա գործունեության ընթացում նախնական քվեարկության ինստիտուտն ավելի կամրապնդենք և կկիրառենք։ Նույնիսկ կա գաղափար, թե ինչ խթաններ ստեղծենք, որ մյուս կուսակցությունները նույնպես նման պայմաններում գնան այդ ճանապարհով»։

На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что события в Гюмри были в каком-то смысле кризисными и прискорбными, однако им удалось внедрить еще один важный институт демократии в Республике Армения.
"Речь идет о предварительных выборах или институте голосования, что чрезвычайно важно и укрепляет демократию нашей страны как институт еще на один шаг", - сказал он.
Пашинян отметил, что, конечно, со стороны оппозиции идут дискуссии о том, насколько верно то, что Республика Армения является демократической страной, и насколько правительство Республики Армения привержено системе демократических реформ.
Он отметил, что затронет эти вопросы в ближайшее время.
«После первого эксперимента в «ГД» настрой такой, что мы будем и дальше укреплять и применять институт предварительного голосования в ходе дальнейшей деятельности. Есть даже идея, какие стимулы создать, чтобы другие партии в аналогичных условиях пошли по этому пути».